Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W hołdzie Pionierom Ziemi Trzebnickiej

Ewa Miedzwiecka
Uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pionierów Ziemi Trzebnickiej przez burmistrza Marka Długozimę.
Uroczyste złożenie kwiatów pod Pomnikiem Pionierów Ziemi Trzebnickiej przez burmistrza Marka Długozimę. Ewa Miedzwiecka
To dzięki nim powstało życie w naszym mieście. To oni ukształtowali administrację, kulturę, szkolnictwo i wszystkie sfery trzebnickiego życia - mowa o Pionierach Ziemi Trzebnickiej, którzy po wojnie odbudowywali miasto oraz tworzyli nową rzeczywistość.

27 kwietnia w Parku Pionierów Ziemi Trzebnickiej zebrali się pierwsi osadnicy miasta wraz z przedstawicielami władz samorządowych, dyrektorami szkół wraz z uczniami i mieszkańcami, by uczcić kolejną rocznicę przybycia na te tereny. W piękne słoneczne popołudnie sygnał do rozpoczęcia uroczystości dała Trzebnicka Orkiestra Dęta odgrywając hymn państwowy i hejnał Trzebnicy.

Zebrani wysłuchali niezwykle wzruszającego przemówienia przedstawiciela Pionierów – Zygmunta Wojciechowskiego, który bardzo ciepło wyraził się o dzisiejszej Trzebnicy, o tym jak się zmieniła i jaka jest teraz piękna. - Są daty historyczne w życiu każdego narodu, które wymagają szczególnej pamięci. Dla nas - najstarszych mieszkańców tego miasta, to 20 kwietnia 1945 roku. Jest to data przybycia do Trzebnicy pierwszych Polaków. Przybyliśmy tu nie z własnej woli lecz z przymusu historii, pozbawieni domu i dorobku, aby tu odtworzyć swoje życie - jestem jednych z nich. Doskonale pamiętam tamte czasy - głód, biedę, tęsknotę za rodzinnymi stronami. Trzebnica w tamtych czasach zniszczona była w ponad 90 %. To właśnie my, Pionierzy własnymi rękoma odbudowaliśmy ją z gruzów.

Głos zabrał również burmistrz Marek Długozima, który złożył wyrazy szacunku i uznania dla Pionierów za trud wniesiony w odbudowę powojennej Trzebnicy.
- Oddajmy im należny hołd za zbudowanie polskości i zaszczepienie w wielu z nas ducha patriotycznego. Powinniśmy wszyscy pamiętać o tych , którzy odbudowali naszą ojczyznę z gruzów, a szczególnie młode pokolenie, bo jak uczył św. Jan Paweł II, tak jak drzewo bez korzenia - tak naród bez historii nie ma wielkich szans na przetrwanie! Szanowni Pionierzy, w imieniu całej wspólnoty samorządowej Gminy Trzebnica, składam na wasze spracowane ręce wyrazy głębokiej wdzięczności za wasz trud i waszą ciężką pracę. Po przemówieniu burmistrz zadedykował Pionierom tradycyjne „Sto Lat”, wykonane przez wszystkich uczestników uroczystości przy akompaniamencie Trzebnickiej Orkiestry Dętej.

Kolejnym punktem programu był piękny występ artystyczny uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3 – opiekunów Pomnika Pionierów, a także odśpiewanie kilku wojennych pieśni przez chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku „Tęcza” oraz modlitwa w intencji Pionierów poprowadzona przez ks. Proboszcza Bogdana Grabowskiego.

Następnie delegacje złożyły kwiaty pod Pomnikiem oraz wspólnie, przy akompaniamencie Trzebnickiej Orkiestry Dętej, przemaszerowali uroczystym pochodem do Muzeum Regionalnego, mieszczącego się w Ratuszu. Przy kawie, herbacie i ciastku wspominano dawne czasy, ciężkie i piękne chwile, dyskutowano o dzisiejszej Trzebnicy, a także oglądano wystawę z lat powojennych oraz śpiewano piosenki z lat pionierskich. Uczestnicy spotkania mieli także możliwość obejrzenia prezentacji multimedialnej.

Uroczystość organizowała Gmina Trzebnica przy współpracy z Towarzystwem Miłośników Ziemi Trzebnickiej.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto