Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Niebieskie mażoretki robią furorę na paradach orkiestr

Hanna Wieczorek
Jarosław Jakubczak
Kim są mażoretki? To dziewczęta ubrane ubrane w paradne stroje, nawiązujące do mundurów paradnych różnych służb. W rytm muzyki orkiestr dętych wykonują skomplikowane układy taneczno-marszowe podczas pokazów estradowych i parad ulicznych. Niewiele dolnośląskich miast może się poszczycić zespołem mażoretek. Wśród nich jest Trzebnica.

Choć debiutancki występ dziewcząt w ciemnoniebieskich strojach odbył się niedawno, bo 27 maja ubiegłego roku, już na dobre wpisały się w trzebnicki krajobraz. Po raz pierwszy mażoretki wystąpiły na dorocznej paradzie orkiestr dętych. Zdążyły wystąpić na stadionie podczas Euro 2012, na Święcie Sadów oraz podczas biegu noworocznego. Oprócz tego wzięły udział w festiwalu w Twardogórze i towarzyszyły orkiestrze policyjnej podczas wrocławskiego maratonu.

Jak wspomina założycielka zespołu, Anna Krzemieniec, początki nie były łatwe. Na próby mażoretek przychodziło najpierw kilka kandydatek, aż w końcu znalazło się 17 dziewcząt, których nie przerażały trudy treningów. Bo treningi nie są łatwe. Chodzi nie tylko o ćwiczenia układów marszowo-tanecznych. Choć podstawą jest oczywiście poczucie rytmu, słuch muzyczny i pamięć ruchowa to bez dobrej kondycji fizycznej i wytrzymałości niewiele się zdziała.

Przed pierwszym występem, rok temu w trakcie ferii zimowych, udało się zorganizować warsztaty. Poprowadziła je Katarzyna Czyżak, która od 10 lat zajmuje się mażoretkami w Lesznie.

- Także w tym roku podczas ferii Katarzyna Czyżak poprowadziła dla dziewcząt trzydniowe warsztaty - opowiada Anna Krzemieniec. - Dziewczęta zdobyły nowe i cenne umiejętności, poznały także nowe układy choreograficzne.
W tej chwili w Trzebnicy trenują dwie grupy mażoretek. Starsze dziewczęta przygotowują zupełnie nowy program, który zaprezentują podczas majowej Parady Orkiestr Dętych i Humoru.

Tego dnia zadebiutuje także grupa młodszych mażoretek - 16 uczennic trzebnickich. Dziewczynki od września 2012 r. przygotowują dwa układy choreograficzne - z batonem (czyli pałką) oraz wstążkami.

Anna Krzemieniec ma nadzieję, że uda się zorganizować jeszcze jedną, trzecią grupę mażoretek. Miałby ją utworzyć uczennice najmłodszych klas szkoły podstawowej.

Gdzie w najbliższym czasie będziemy mogli obejrzeć mażoretki? Prawdopodobnie w Sobótce. Grupa starszych mażoretek dostała zaproszenie do występu podczas biegu maratońskiego w Sobótce, który odbędzie się 23 marca.

Annie Krzemieniec w prowadzeniu zespołu pomaga córka - Adrianna Nader. Piękne, niebieskie stroje starszych mażoretek uszyła Magdalena Paszkot. Ona też przygotowuje teraz stroje dla młodszych dziewcząt. Zajęcia mażoretek są bezpłatne, dziewczęta otrzymują stroje, buty, batony i inne mażoretkowe akcesoria. Jednak muszą się zrewanżować systematycznością i obecnością na wszystkich treningach. Rodzice deklarują, że będą wspierać córki. A Anna Krzemieniec marzy, by dziewczęta występujące w zespole były naprawdę dumne z tego, że są mażoretkami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto