Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwsza szkoła muzyczna w gminie Trzebnica - otwarta

Ewelina Gładysz
Katarzyna Koćma
Pod koniec października burmistrz Marek Długozima w asyście dzieci z pierwszego rocznika uroczyście otworzył pierwszą w historii gminy Trzebnica Szkołę Muzyczną, która otrzymała im. prof. Edmunda Kajdasza – wybitnego artysty, chórmistrza, honorowego obywatela miasta.

Pierwszy dzwonek rozległ się w szkole tradycyjnie 1 września 2014 roku, natomiast uroczyste otwarcie miało miejsce pod koniec października. W programie było kilka ważnych punktów. Pierwsza, artystyczna część należała do uczniów, nauczycieli i dyrekcji nowej szkoły, w której nauka trwa już od 1 września. Rozpoczął ją występ szkolnego chóru przygotowanego przez panie: Zofię Komuszyna i Bożenę Kliber. Chwilę później można było wysłuchać krótkiego występu Tomasza Styrny, który zaprezentował swoje umiejętności gry na skrzypcach. Na scenie zobaczyliśmy również nauczycieli m.in. tango w wykonaniu Michała Bąka (klasa gitary), Pawła Czochary (klasa akordeon) i Mateusz Boduch (klasa saksofon).

Na szczególna uwagę zasługiwał występ Moniki Gruszczyńskiej (sopran), który został przyjęty przez zgromadzoną publiczność z ogromnym entuzjazmem. Podobnie jak piosenki zaśpiewane przez Mirosława Owczarka (baryton). Artyści wystąpili solo oraz w duecie. Towarzyszyła im orkiestra złożona z nauczycieli Szkoły Muzycznej pod dyrekcją Mirosławy Jura-Żegleń. Całość tworzyły piękne, sceniczne stroje, ciekawe aranżacje i znany repertuar, którego nie mogą się powstydzić największe muzyczne sceny świata. Zgromadzeni widzowie usłyszeli wiele popularnych utworów m.in. „Usta milczą, dusza śpiewa”, czy piosenkę z musicalu Skrzypek na dachu „Gdybym był bogaty”. Warto wspomnieć, że Monika Gruszczyńska solistka Teatru Muzycznego, Operetki Wrocławskiej, dr sztuk wokalnych prowadzi również klasę śpiewu w nowej Szkole Muzycznej w Trzebnicy.

Jednym z kluczowych momentów było podpisanie Listu do Przyszłych Pokoleń przez burmistrza Marka Długozimę, dyrektora nowej Szkoły Muzycznej Henryka Rymarczuka i dyrektor Grażynę Kantecką, która jest jednocześnie dyrektorem Szkoły Podstawowej nr 2 i dyrektorem administracyjnym Szkoły Muzycznej. Również uczniowie: Julia Palacz, Lilianna Saternus i Janek Sadownik włożyli do Kapsuły Czasu kilka drobiazgów dla kolegów, którzy będą tu uczyć się w przyszłości. W kapsule znalazły się m.in. aktualne informacje dotyczące Gminy Trzebnica, najnowszy numer Panoramy Trzebnickiej, a także hejnał miasta i zdjęcia współczesnej Trzebnicy nagrane na pendrive.

Uroczyste otwarcie Szkoły Muzycznej miało charakter bardzo symboliczny i wymowny – burmistrz Marek Długozima i najmłodsi uczniowie szkoły z pięknych, zabytkowych drzwi budynku zerwali klucz wiolinowy - Dziś usłyszeliśmy, jak ciszę miejsca, które przez lata stało puste i pogrążone w ruinie, wypełniły piękne dźwięki. Są to nie tylko głosy instrumentów, ale przede wszystkim śmiech dzieci i młodzieży – który oznacza prawdziwą i nieukrywaną radość. To z myślą o nich udało nam się stworzyć miejsce, w którym najmłodsi mieszkańcy Gminy Trzebnica mogą realizować swoje muzyczne pasje, zawierać przyjaźnie i w sposób twórczy wpływać na naszą wspólną przyszłość – mówił burmistrz Marek Długozima w swoim przemówieniu. Wśród osób, które gratulowały burmistrzowi nowej szkoły był sekretarz miasta Wrocław Włodzimierz Patalas. Odwołując się do własnych wspomnień i doświadczeń mówił: - Marzenia się spełniają i to marzenie Pana też się spełniło, czego Panu bardzo serdecznie gratuluję. Życzę również sukcesów radzie pedagogicznej, dzieciom, a rodzicom ogromnej satysfakcji.

Ostatnim, ale nie mniej ważny, a na już pewno najbardziej wzruszającym momentem było odsłonięcia pomnika śp. Edmunda Kajdasza, patrona Szkoły Muzycznej w Trzebnicy.
– Mam ściśnięte gardło i serce ze wzruszenia – mówiła Krystyna Kajdasz, żona zmarłego dyrygenta, chórmistrza i zarazem Honorowego Obywatela.

Wieczorem na muzycznej scenie widzowie mogli usłyszeć koncert światowej klasy kompozytorów młodego pokolenia – skrzypka Adama Bałdycha i Pawła Hendricha. Artyści w formie recitalu skrzypcowego z wykorzystaniem mediów elektronicznych zaprezentowali projekt Avatar. Po części oficjalnej, w budynku szkoły można było również wysłuchać koncertu Wrocławskich Kameralistów, w którego historii mocno zapisała się postać Edmunda Kajdasza. Ogromną atrakcją był również pierwszy tego typu w Trzebnicy – pokaz multimedialny w formie mappingu.

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto