Polskie miasta żegnają Pawła Adamowicza razem z Gdańskiem

js
W geście solidarności oraz sprzeciwu wobec mowy nienawiści mieszkańcy Krakowa spotkali się pod Wieżą Ratuszową. Na płytę Rynku wniesiono kir z herbem Gdańska.
W geście solidarności oraz sprzeciwu wobec mowy nienawiści mieszkańcy Krakowa spotkali się pod Wieżą Ratuszową. Na płytę Rynku wniesiono kir z herbem Gdańska. Adam Wojnar
Miasta w całej Polsce pożegnały w sobotę Pawła Adamowicza. O godz. 12 rozbrzmiały syreny alarmowe. Autobusy jeździły przystrojone kirem. W całym kraju ustawiono telebimy transmitujące na żywo uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza został zorganizowany przez władze Gdańska z elementami państwowymi. Msza pogrzebowa – pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - rozpoczęła się o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

ZOBACZ jak Polacy w całej Posce żegnali prezydenta Gdańska! Wzruszające gesty solidarności!

Polskie miasta w żałobie. Piękne pożegnania prezydenta Gdańska!

Gdańsk

Nabożeństwo pogrzebowe było transmitowane w Gdańsku na ośmiu ekranach, które ustawiono na Głównym Mieście. 5 telebimów ulokowano na ul. Długiej, Długim Targu oraz po jednym na Wyspie Ołowianka, Placu Świętopełka, Targu Węglowym. Pogrzeb był transmitowany także na ekranie wewnątrz Ergo Areny.

Gdynia

Prezydent Gdyni zdecydował o uruchomieniu bezpłatnej linii 101 z dworca PKP Gdynia Główna do centrum Gdańska.

Mieszkańcy Gdyni mogli oglądać uroczystości na telebimie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

Sopot

W dniu pogrzebu komunikacja miejska w Sopocie była bezpłatna. Mieszkańcy Sopotu mogli uczestniczyć symbolicznie w uroczystościach pogrzebowych na Placu Przyjaciół Sopotu oraz w Ergo Arenie.

Wrocław

O godz. 12 rozbrzmiały syreny alarmowe – na znak pamięci o prezydencie Gdańska. Wrocławianie mogli oglądać uroczystości pogrzebowe na telebimie ustawionym na wrocławskim Rynku przed Starym Ratuszem.

Warszawa

Transmisję z gdańskiej Bazyliki Mariackiej można było śledzić na telebimie ustawionym koło Kolumny Zygmunta. Warszawskie autobusy zostały przystrojone żałobnymi kirami. Tuż przed 12 hołd Pawłowi Adamowiczowi oddali warszawscy strażnicy miejscy. Z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie zabrzmiał hejnał Gdańska.

Kraków

W krakowskim magistracie wyłożono księgę kondolencyjną. Każdy może się do niej wpisać. Pierwszy wpis umieścił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Na wieży ratuszowej wywieszono flagę z napisem „Kraków myślami z Gańskiem”.

Tuż po hejnale krakowskim, po godzinie 12, odegrano utwór „Sound of silence”. Później mieszkańcy Krakowa w geście solidarności oraz sprzeciwu wobec mowy nienawiści mieszkańcy Krakowa spotkali się pod wieżą ratuszową. Na płytę Rynku wniesiono kir z herbem Gdańska.

Poznań

O godz. 12 w Poznaniu rozbrzmiały syreny alarmowe ku pamięci prezydenta Adamowicza.

Na placu Wolności stanął duży telebim. Miejsce transmisji ma symboliczne znaczenie. To na Placu Wolności poznaniacy zbierali się, żeby uczcić pamięć o zamordowaniu prezydenta.

Bydgoszcz

Mieszkańcy Bydgoszczy zebrali się przy spichrzach na ul. Mostowej, gdzie ustawiono telebim. Miasto uczciło tragicznie zmarłego włodarza Gdańska także poprzez podświetlenie Mostu Uniwersyteckiego.

Wideo

Materiał oryginalny: Polskie miasta żegnają Pawła Adamowicza razem z Gdańskiem - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie