Polskie miasta żegnają Pawła Adamowicza razem z Gdańskiem

js
W geście solidarności oraz sprzeciwu wobec mowy nienawiści mieszkańcy Krakowa spotkali się pod Wieżą Ratuszową. Na płytę Rynku wniesiono kir z herbem Gdańska.
W geście solidarności oraz sprzeciwu wobec mowy nienawiści mieszkańcy Krakowa spotkali się pod Wieżą Ratuszową. Na płytę Rynku wniesiono kir z herbem Gdańska. Adam Wojnar
Udostępnij:
Miasta w całej Polsce pożegnały w sobotę Pawła Adamowicza. O godz. 12 rozbrzmiały syreny alarmowe. Autobusy jeździły przystrojone kirem. W całym kraju ustawiono telebimy transmitujące na żywo uroczystości pogrzebowe Pawła Adamowicza.

Pogrzeb Pawła Adamowicza został zorganizowany przez władze Gdańska z elementami państwowymi. Msza pogrzebowa – pod przewodnictwem arcybiskupa Stanisława Gądeckiego - rozpoczęła się o godz. 12 w Bazylice Mariackiej w Gdańsku.

ZOBACZ jak Polacy w całej Posce żegnali prezydenta Gdańska! Wzruszające gesty solidarności!

Polskie miasta w żałobie. Piękne pożegnania prezydenta Gdańska!

Gdańsk

Nabożeństwo pogrzebowe było transmitowane w Gdańsku na ośmiu ekranach, które ustawiono na Głównym Mieście. 5 telebimów ulokowano na ul. Długiej, Długim Targu oraz po jednym na Wyspie Ołowianka, Placu Świętopełka, Targu Węglowym. Pogrzeb był transmitowany także na ekranie wewnątrz Ergo Areny.

Gdynia

Prezydent Gdyni zdecydował o uruchomieniu bezpłatnej linii 101 z dworca PKP Gdynia Główna do centrum Gdańska.

Mieszkańcy Gdyni mogli oglądać uroczystości na telebimie w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski przy ul. Armii Krajowej 26.

Sopot

W dniu pogrzebu komunikacja miejska w Sopocie była bezpłatna. Mieszkańcy Sopotu mogli uczestniczyć symbolicznie w uroczystościach pogrzebowych na Placu Przyjaciół Sopotu oraz w Ergo Arenie.

Wrocław

O godz. 12 rozbrzmiały syreny alarmowe – na znak pamięci o prezydencie Gdańska. Wrocławianie mogli oglądać uroczystości pogrzebowe na telebimie ustawionym na wrocławskim Rynku przed Starym Ratuszem.

Warszawa

Transmisję z gdańskiej Bazyliki Mariackiej można było śledzić na telebimie ustawionym koło Kolumny Zygmunta. Warszawskie autobusy zostały przystrojone żałobnymi kirami. Tuż przed 12 hołd Pawłowi Adamowiczowi oddali warszawscy strażnicy miejscy. Z wieży Zamku Królewskiego w Warszawie zabrzmiał hejnał Gdańska.

Kraków

W krakowskim magistracie wyłożono księgę kondolencyjną. Każdy może się do niej wpisać. Pierwszy wpis umieścił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Na wieży ratuszowej wywieszono flagę z napisem „Kraków myślami z Gańskiem”.

Tuż po hejnale krakowskim, po godzinie 12, odegrano utwór „Sound of silence”. Później mieszkańcy Krakowa w geście solidarności oraz sprzeciwu wobec mowy nienawiści mieszkańcy Krakowa spotkali się pod wieżą ratuszową. Na płytę Rynku wniesiono kir z herbem Gdańska.

Poznań

O godz. 12 w Poznaniu rozbrzmiały syreny alarmowe ku pamięci prezydenta Adamowicza.

Na placu Wolności stanął duży telebim. Miejsce transmisji ma symboliczne znaczenie. To na Placu Wolności poznaniacy zbierali się, żeby uczcić pamięć o zamordowaniu prezydenta.

Bydgoszcz

Mieszkańcy Bydgoszczy zebrali się przy spichrzach na ul. Mostowej, gdzie ustawiono telebim. Miasto uczciło tragicznie zmarłego włodarza Gdańska także poprzez podświetlenie Mostu Uniwersyteckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Materiał oryginalny: Polskie miasta żegnają Pawła Adamowicza razem z Gdańskiem - Dziennik Bałtycki

Dodaj ogłoszenie