Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zakamarki bazyliki św. Jadwigi w Trzebnicy. Zobaczcie miejsca, do których na co dzień nie mają wstępu wierni i zwiedzający [TYLKO U NAS]

Maciej Rajfur
Maciej Rajfur
Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy to jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Pochowano tu aż 22 przedstawicieli tego rodu. Kościół ten stanowi niezwykle cenny zabytek architektury w Polsce.
Bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy to jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Pochowano tu aż 22 przedstawicieli tego rodu. Kościół ten stanowi niezwykle cenny zabytek architektury w Polsce. Maciej Rajfur/Polska Press
Trzebnicka bazylika z grobem św. Jadwigi to jedna z najpiękniejszych świątyń na Dolnym Śląsku. Znana w Polsce i za granicą ze względu na swój międzynarodowy charakter. Zajrzeliśmy do miejsc na co dzień niedostępnych dla odwiedzających sanktuarium. I mamy dla Was wyjątkowe zdjęcia.

Święta Jadwiga i Henryk Brodaty zostawili na Dolnym Śląsku wiele śladów swojej działalności

Największym, służącym do dzisiaj jest bazylika św. Jadwigi w Trzebnicy, jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich. Pochowano tu aż 22 przedstawicieli tego rodu. Mocą dekretu Kongregacji do Spraw Duchowieństwa otrzymała w 2007 roku status Międzynarodowego Sanktuarium. Nic więc dziwnego, że stanowi wizytówkę miasta. Jej zwiedzanie z pewnością dostarczy wielu pozytywnych i niezapomnianych przeżyć.

Najstarsze sanktuarium na Śląsku i jedna z ważniejszych nekropolii Piastów Śląskich

Trójnawowy kościół św. Jadwigi ma 80 metrów długości i 23 metry szerokości. Nawa główna składa się z czterech przęseł kwadratowych nakrytych sklepieniami krzyżowymi. Z pierwotnej późnoromańskiej budowli (początek XIII w.) zachowały się zręby murów, dwa portale (dawidowy i adoracji NMP) oraz krypta św. Bartłomieja położona pod prezbiterium. Pośrodku prezbiterium znajduje się grobowiec księcia Henryka Brodatego i mistrza krzyżackiego Konrada von Feuchtwangena. Po obu stronach prezbiterium znajdują się kaplice: św. Jana (zachowała swój pierwotny charakter i nastrój) oraz św. Jadwigi (jest pierwszym w Polsce obiektem zbudowanym w stylu czysto gotyckim, wzniesiona w latach 1268–1269, tam mieści się imponujący, barokowy sarkofag świętej z marmuru i alabastru. Pod baldachimem, wspartym kolumnami, spoczywa alabastrowy posąg).
W galerii zdjęć zobaczycie miejsca, do których na co dzień nie mają wstępu ani zwiedzający ani wierni.

Kliknijcie w zdjęcie poniżej:

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto