Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wieś z uczelnią

Wk. Rwicz
FOT. ANDRZEJ BURYŁO | - Ludzie mieszkali w Bagnie już przed 8 tysiącami lat - opowiada o zamierzchłej przeszłości wsi sołtys Wojciech Laska.
FOT. ANDRZEJ BURYŁO | - Ludzie mieszkali w Bagnie już przed 8 tysiącami lat - opowiada o zamierzchłej przeszłości wsi sołtys Wojciech Laska.
Sołtys z tej ziemi: Wojciech Laska Wojciech Laska sołtysem Bagna jest nie po raz pierwszy. Był także radnym samorządu pierwszej kadencji, wojskowym, transportowcem, kierownikiem, prezesem miejscowego kółka ...

Sołtys z tej ziemi: Wojciech Laska

Wojciech Laska sołtysem Bagna jest nie po raz pierwszy. Był także radnym samorządu pierwszej kadencji, wojskowym, transportowcem, kierownikiem, prezesem miejscowego kółka rolniczego, a dzisiaj jest emerytem

BAGNO

W pracy i działalności na rzecz wsi wspomagają Wojciecha Laskę żona Ludwika i dzieci: Piotr, Maria, Mieczysław. Wnuki Dorota, Adrianna, Maksymilian i Radosław poznają historię regionu z opowieści dziadka.
- Nasza wieś w latach czterdziestych była prawie jednorodna pod względem ludności - mówi sołtys. - Zamieszkali tu przybysze z Wolicy pod Tarnopolem. Z czasem migracja wewnętrzna wymieszała wszystko i wschodni koloryt przestał istnieć. Dzisiaj jedynie święta zachowały dawne zwyczaje.
W Bagnie żyje 285 osób wliczając w ten stan mieszkańców seminarium. Od lat piećdziesiątych ubywało młodych, którzy emigrowali do Wrocławia, Obornik, Brzegu i innych miast. Wieś znana była nie tylko z seminarium duchownego, ale też z grupy folklorystycznej “Bagno”. - Zespół ten w latach siedemdziesiątych zajął pierwsze miejsce w przeglądzie “Kolorowych Wsi” widowiskiem “Tarnopolskie Wesele” - przypomina Wojciech Laska.
We wsi są wszystkie podstawowe urządzenia komunalne; jest też sklep, parafia, Wyższe Seminarium Duchowne Księży Salwatorianów, świetlica, leśniczówka i wiele znaczących miejsc, jak grodzisko w lesie, budynki dworskie, pomniki przyrody.
W powojennej historii miejscowości mieli duży udział dzisiaj już sędziwi mieszkańcy Bagna: Jan Kozak (pierwszy osadnik), Józef Szymkow, Stefan Przychodny. Najstarszymi mieszkańcami są: Anna Szymków, Jan Rogowski, Michał Biały, Ksenia Rybicka, Stanisław Przychodny.
A ludzie mieszkali w Bagnie już przed 8 tys. lat. Świadczą o tym pochodzące z tamtych czasów znaleziska, m.in. toporek i motyka kamienna.
Źródła pisane podają, że w 1301 r. wieś nazywała się Heinrichswalde. Po wojnie początkowo - Cieplice, potem też Mikorzyce i Wolice. Dzisiejsze Bagno było kiedyś określeniem miejscowego lasu.
Ostatnim odnotowanym w księgach właścicielem miejscowości był browarnik wrocławski Georg Kiessling, który kupił wieś, a dokładniej folwark w 1905 r. od E. Bussiga. Wówczas Bagno liczyło 470 mieszkańców. Pałac został kupiony w 1930 r. przez salwatorianów. Powstał w nim klasztor, a potem seminarium.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto