Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tulipanowiec na 200 lat Uniwersytetu Wrocławskiego

Anna Gabińska
10 lat ma tulipanowiec w arboretum w Sycowie. Dr Magdalena Mularczyk ogląda liść drzewka z ogrodu botanicznego we Wrocławiu, przy którym dziś będzie odsłonięty pamiątkowy kamień
10 lat ma tulipanowiec w arboretum w Sycowie. Dr Magdalena Mularczyk ogląda liść drzewka z ogrodu botanicznego we Wrocławiu, przy którym dziś będzie odsłonięty pamiątkowy kamień Fot. Beata Samulska
Nowe cenne drzewo w ogrodzie botanicznym to żywy pomnik 200-lecia istnienia Uniwersytetu Wrocławskiego

Trzyletnie drzewko tulipanowca amerykańskiego w odmianie kolumnowej będzie od dziś atrakcją ogrodu botanicznego we Wrocławiu. Na razie nie wygląda zbyt okazale (mierzy nie więcej niż cztery metry), ale powinno szybko urosnąć. W swojej ojczyźnie, Ameryce Północnej, osiąga do 60 metrów. Ma liście o kształcie przypominającym lirę. Kwitnie w czerwcu - jego żółtozielonopomarańczowe kwiatki wyglądają jak tulipany.

- Owoce mogą kojarzyć się z szyszką, która składa się czasem nawet ze stu oskrzydlonych orzeszków - opowiada Jolanta Kochanowska, kierownik działu edukacji przyrodniczej w ogrodzie. - Może dożyć 300 lat.

Czytaj także: Drzewo za makulaturę - przyłącz się do akcji "Ekologiczna Polska"

- Wtedy tulipanowiec doczekałby obchodów 500-lecia Uniwersytetu Wrocławskiego - zauważa dr Magdalena Mularczyk, kierownik działu dokumentacji zbiorów. Tłumaczy, że ogród botaniczny jest równolatkiem Uniwersytetu Wrocławskiego.

Uniwersytet jako uczelnia państwowa powstał w 1811 roku z połączenia jezuickiej Akademii Leopoldyńskiej i ewangelickiej Viadriny z Frankfurtu nad Odrą. Przeniósł ją do Wrocławia Fryderyk Wilhelm III. Pruski uniwersytet miał 5 wydziałów: teologii katolickiej, teologii ewangelickiej, prawa, medycyny i filozofii. Do tego ostatniego włączano wszystkie nowe dyscypliny: geografię, historię, sanskryt, neofilologię, muzykę, nauki ścisłe i rolne.

Nauczano także szermierki, jazdy konnej i tańca. W 1841 roku kolejny władca powołał katedrę języków i literatur słowiańskich, "aby dać polskim studentom sposobność do doskonalenia się w mowie ojczystej".

- Świeżo utworzonemu w 1811 roku uniwersytetowi Fryderyk Wilhelm III podarował 5-hektarową parcelę - opowiada dr Mularczyk.
Przyrodoznawca prof. Franz Heyde wybrał teren po zburzonych na rozkaz Napoleona fortyfikacjach. Był tam staw, utworzony z dawnej fosy. Teren leżał jedynie 1200 kroków od gmachu głównego uczelni.

Dziś w samo południe rektorzy wrocławskich uczelni odsłonią pod tulipanowcem pamiątkowy kamień z tablicą informującą o zasadzeniu drzewa w 200-lecie UWr.
Był pomysł, by posadzić z tej okazji lipę, ale porzucono go, bo złośliwym mogłaby się źle kojarzyć z jakością uniwersytetu.

Współpr. Beata Samulska

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto