Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości. Msza św. w bazylice oraz obchody przed Krzyżem Katyńskim. Zobaczcie jak świętowaliśmy [zdjęcia]

Bartosz Skulimowski
Bartosz Skulimowski
Trzebnica obchodziła 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w południe w trzebnickiej bazylice. Następnie na placu przed Krzyżem Katyńskim odbyła się druga część uroczystości. Były występy artystyczne, okolicznościowe przemówienia, złożenie wiązanek, a także odznaczenie byłego burmistrza Trzebnicy. Zobaczcie galerię zdjęć z tego wydarzenia.

Spis treści

Polska jest Matką szczególną

Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, rozpoczęły się Mszą św. w trzebnickiej Bazylice, z udziałem przedstawicieli władz gminnych i powiatowych, trzebnickich szkół oraz organizacji oraz ich pocztów sztandarowych.

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości
Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości rozpoczęły się Mszą św. odprawioną w południe w trzebnickiej bazylice.Bartosz Skulimowski

Proboszcz ks. Piotr Filas wygłosił kazanie, w którym pokrótce odniósł się do historii Polski, ale również do obecnej rzeczywistości, w której mamy do czynienia z wojną na Ukrainie. Próbował również udzielić odpowiedzi na pytanie, czy w obecnej sytuacji wystarczy samo świętowanie i jak być patriotą w „tej konkretnej rzeczywistości”. Nie zabrakło odwołań do rozważań na temat Ojczyzny samego Jana Pawła II, który mówił, że patriotyzm to umiłowanie tego, co ojczyste.

- Polska jest Matką szczególną. Niełatwe są jej dzieje. Jest Matką, która wiele przecierpiała i wciąż cierpi i która ma prawo do Miłości szczególnej – zgodnie ze słowami Karola Wojtyły.

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości
Proboszcz - ks. Piotr Filas wygłosił kazanie, w którym pokrótce odniósł się do historii Polski, ale również do obecnej rzeczywistości, w której mamy do czynienia z wojną na Ukrainie.Bartosz Skulimowski

Tak wiele zależy od nas. Jeszcze Polska nie zginęła!

- Warto zadać sobie pytanie jak być Polakiem, a jednocześnie Europejczykiem i obywatelem świata (…). Warto zadać sobie pytanie, czyja jest Polska i jaka jest Polska oraz jaką być powinna w przyszłości. Jaką Polskę buduje każdy z nas? W jaką Polskę wierzy? Tak wiele od Nas zależy! Modlimy się o przyszłość, by Polska mogła się rozwijać. Jeszcze Polska nie zginęła, póki my żyjemy. Amen – zakończył swoje rozważania ks. Piotr Filas, które zostały spontanicznie nagrodzone oklaskami zebranych w bazylice mieszkańców Trzebnicy.

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości
Bartosz Skulimowski

Życzenia pokoju

Po Mszy św. obchody przeniosły się przed Krzyż Katyński i Smoleński, gdzie nastąpiło uroczyste odśpiewanie przez wszystkich obecnych „Mazurka Dąbrowskiego”. Przy tym, miał również miejsce szczególny debiut. Po raz pierwszy publicznie wystąpił Gminny Chór pod batutą Beaty Krzenciessy. Podczas uroczystości występowali również uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Trzebnicy, którzy recytowali wiersze patriotyczne.
Oficjalne przemówienie wygłosił również burmistrz Trzebnicy Marek Długozima, który w skrócie przypomniał historię odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku, ale odnosił się również do teraźniejszości, do wojen polsko-polskich na szczeblu krajowym, ale również lokalnym. Na zakończenie przemówienia Marek Długozima podziękował wszystkim za obecność na uroczystościach oraz życzył Pokoju.

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości
Złożenie wieńców pod Krzyżem Katyńskim w Trzebnicy - delegacja Gminy Trzebnica.Bartosz Skulimowski

Przewodniczący Rady Miejskiej w Trzebnicy – Mateusz Stanisz, odczytał również listy z życzeniami dla trzebnickich władz samorządowych oraz mieszkańców z okazji Święta Niepodległości, które zostały przesłane przez Beatę Kempę oraz władze samorządowe z Winnyk i Bucza na Ukrainie.
Następnie miało miejsce złożenie wieńców przez poszczególne delegacje.

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości
Złożenie wieńców pod Krzyżem Katyńskim w Trzebnicy - delegacja Starostwa Powiatowego w Trzebnicy.Bartosz Skulimowski

Odznaczenia pierwszego burmistrza Trzebnicy

Na koniec miał miejsce jeszcze jeden punkt programu, który nie był ujęty w oficjalnym harmonogramie. Odbyło się wręczenie Złotej Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” dla Henryka Jacukiewicza – pierwszego Burmistrza Trzebnicy po 1989 roku, a także społecznika i lokalnego prawicowego polityka.
Odznaczenie w imieniu Przewodniczącego Sejmiku Województwa Dolnośąskiego – Andrzeja Jarocha, wręczył radny sejmiku Tytus Czartoryski.

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości
Odbyło się wręczenie Złotej Odznaki Honorowej „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego” dla Henryka Jacukiewicza – pierwszego Burmistrza Trzebnicy po 1989 roku, a także społecznika i lokalnego prawicowego polityka.Bartosz Skulimowski

Odznaczenie jest nadawane osobom z różnych środowisk lokalnych za zasługi dla rozwoju i promowania Województwa Dolnośląskiego w kraju i na świecie.
Henryk Jacukowicz, oprócz tego, że był burmistrzem miasta, w późniejszym czasie był organizatorem m.in.:

  • spotkań i warsztatów historycznych i patriotycznych
  • Klubu Gazety Polskiej w Trzebnicy
  • Komitetu Społecznego na rzecz budowy Krzyża Katyń-Smoleńsk
  • patriotycznych świąt państwowych

Galeria zdjęć z Trzebnicy z uroczystych obchodów 104. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości:

Trzebnica obchodziła Święto Niepodległości. Msza św. w bazyl...

Polecane artykuły:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto