Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Trzebnica była znanym uzdrowiskiem. Trwają starania o przywrócenie tego statusu. Oto historia trzebnickiego kurortu [ZDJĘCIA]

Bartosz Skulimowski
Bartosz Skulimowski
Źródło: Galeria Trzebnicka
Trzebnica przez kilkadziesiąt lat była znanym i popularnym uzdrowiskiem. Chętnie przyjeżdżały tu nie tylko osoby schorowane, ale również amatorzy aktywnego i zdrowego wypoczynku. Uzdrowisko założone jeszcze w XIX wieku dotrwało do połowy lat 70. XX wieku, kiedy to straciło ten status. Zobaczcie, jak wyglądał trzebnicki kurort. Czy jeszcze wrócą złote czasy?

Spis treści

Z czego znana jest Trzebnica?

Bez wątpienia jest kilka przyczyn, dla których Trzebnica znana jest nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju. Jednak przede wszystkim nasze miasto rozsławiła Św. Jadwiga Śląska, której sanktuarium oraz relikwie znajdują się w trzebnickiej bazylice. To właśnie trzebnicka Święta odcisnęła na historii i rozwoju Trzebnicy największy ślad.
Pierwszy zachowany do dzisiaj zapis o miejscowości zwanej Trebnica pochodzi z 1138 roku, z bulli papieża Hadriana IV. Dokument wymienia istniejący wtedy targ w Trzebnicy.
Osada, która wówczas tutaj powstała na skraju wielkiej puszczy, leżała na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych. Jednak na uzyskanie praw miejskich Trzebnica musiała jeszcze czekać ponad 100 lat, a dokonało się to w 1250 roku, a więc kilka lat po śmierci św. Jadwigi Śląskiej.
Natomiast sama tradycja uzdrowiskowa Trzebnicy jest w porównaniu z historią miasta bardzo młoda i jednocześnie obecnie mało znana. Tymczasem na przełomie XIX i XX wieku trzebnicki kurort był jednym z popularniejszych uzdrowisk w regionie.

Tradycje uzdrowiskowe w Trzebnicy
Dawny basen kąpielowy na zdjęciu lotniczym z lat 30-tych.Źródło: Galeria Trzebnicka

Uzdrowisko w Trzebnicy, czyli pomysł który się sprawdził

W XIX wieku na skutek gwałtownego rozwoju nauk przyrodniczych oraz badań nad leczniczymi właściwościami wód i klimatu, w całej Europie nastąpił szybki rozwój miejsc uzdrowiskowych.
Zmiany zawitały również do Trzebnicy. Otto Muller – ówczesny trzebnicki właściciel ziemski posiadał na swoich posiadłościach bagna, które jak się okazało, świetnie nadawały się do zabiegów leczniczych. Otto Muller otworzył w Trzebnicy kurort. Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, szczególnie, że nastąpił w tamtych czasach również rozwój komunikacyjny: z Wrocławia do Trzebnicy kursowały powozy, omnibusy, ale także kolejka wąskotorowa.

Trzebnickie uzdrowisko "Zdrój Jadwigi"

To właśnie w przeważającej większości, mieszkańcy Wrocławia stali się głównymi klientami trzebnickiego kurortu.
W 1888 roku w Trzebnicy powstał Dom Zdrojowy, a w 1905 roku – Hotel Zdrojowy. Uzdrowisko otrzymało oficjalnie nazwę „Zdrój Jadwigi”. Szczególne ożywienie działalności uzdrowiska nastąpiło po zakończeniu I Wojny Światowej.

Centrum uzdrowiska stanowiła obecna ul. Krakowska (Seydlitz Strasse) wokół której znajdowały się budynki willowe. Na potrzeby kuracjuszy powstały w okolicy liczne pensjonaty, hotele i restauracje. Trzebnica zaczęła się mocno rozrastać przestrzennie

- możemy przeczytać na jednej z tablic informacyjnych poświęconych tradycji uzdrowiskowej naszego miasta w Galerii Trzebnickiej.
Oprócz zabiegów typowo leczniczych, kuracjusze uprawiali aktywności także typowo rekreacyjne.

  • kąpiele borowinowe
  • kąpiele kwasowęglowe
  • kąpiele słoneczne
  • pijalnia wód
  • spacery
Tradycje uzdrowiskowe w Trzebnicy
Dawny basen do kąpieli borowinowych przy Domu Zdrojowym (początek XX wieku).Źródło: Galeria Trzebnicka

Według danych statystycznych z tamtych lat, 1/3 gości uzdrowisk stanowiły osoby chore, pozostali przyjeżdżali dla towarzystwa i by odpocząć od codzienności. Uzdrowisko oferowało wówczas bogatą ofertę imprez masowych – głównie koncertów i festynów.

Nacjonalizacja uzdrowiska w Trzebnicy

Po II wojnie światowej uzdrowisko w Trzebnicy zostało przejęte przez państwo. Od 1945 roku działalność lecznicza była kontynuowana w zakresie rekonwalescencji dla dzieci.
W skład uzdrowiska weszły dawne zabudowania:

  • Dom Zdrojowy
  • Hotel Zdrojowy
  • zakład kąpielowy
  • budynki gospodarcze
  • ujęcia wody źródlanej

Zabiegi lecznicze oferowane po wojnie:

  • kąpiele borowinowe
  • kąpiele kwasowęglowe
  • zabiegi z użyciem gorącej pary
  • bicze wodne
  • masaże
  • ćwiczenia gimnastyczne

Od uzdrowiska do centrum rehabilitacyjnego

W latach 50. XX wieku uzdrowisko zamieniono w zakład rehabilitacyjny dla dzieci, który stał się jedną z największych tego typu placówek na Dolnym Śląsku. Epidemia choroby Heinego-Medina w Polsce zadecydowała o dalszych losach trzebnickiego uzdrowiska, które zostało przekształcone w placówkę rehabilitacyjną narządów ruchu dzieci i młodzieży.

Tradycje uzdrowiskowe w Trzebnicy
Źródło: Galeria Trzebnicka

W 1975 roku Trzebnica formalnie utraciła status uzdrowiskowy. Obecnie, prawie po pół wieku od tamtej chwili, burmistrz Marek Długozima podjął starania o formalne przywrócenie miastu statusu uzdrowiska.

Tradycje uzdrowiskowe w Trzebnicy
Burmistrz Marek Długozima podjął starania o formalne przywrócenie miastu statusu uzdrowiska.UM Trzebnica

Przemawiają za tym m.in:

  • przedwojenne tradycje
  • istnienie wód leczniczych
  • walory środowiska naturalnego
  • spełnienie norm czystości powietrza
  • dostępne zaplecze hotelarskie i restauracyjne
  • dynamiczny rozwój gminy
  • warunki bioklimatyczne które spełniają wymogi i parametry współczesnych miast uzdrowiskowych

Zdjęcia oraz opis historii uzdrowiska w Trzebnicy zostały zaczerpnięte w wystawy, którą można było oglądać w Galerii Trzebnickiej przy Urzędzie Miejski w Trzebnicy.

Zobaczcie jak wyglądała Trzebnica z czasów gdy była popularnym kurortem:

Trzebnica była znanym uzdrowiskiem. Trwają starania o przywr...

Polecane artykuły:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto