Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Święto Sadów już tuż, tuż… Zobaczcie jakie były początki tej imprezy w Trzebnicy [ZDJĘCIA]

Bartosz Skulimowski
Bartosz Skulimowski
Wystawa w Galerii Trzebnickiej
Trudno wyobrazić sobie kalendarz wydarzeń w Trzebnicy bez dwóch sąsiadujących ze sobą ważnych corocznych wydarzeń. Pierwsze z nich to oczywiście Odpust Jadwiżański, ale poprzedza go doroczne Święto Sadów. To drugie święto zaczęło być obchodzone pod koniec lat 70. XX wieku. Poznajcie krótką historię i zobaczcie archiwalne zdjęcia z tej imprezy.

Pierwsze obchody Święta Sadów w Trzebnicy możemy datować na 1979 rok. Wtedy to, na wniosek Towarzystwa Miłośników Ziemi Trzebnickiej w ramach imprezy pod nazwą Dni Ziemi Trzebnickiej, w harmonogram wydarzeń wpisany został targ owoców, warzyw i kwiatów, kiermasz wyrobów rzemiosła i sprzętu gospodarstwa domowego oraz towarzyszące temu występy estradowe.
Pomysł okazał się strzałem w dziesiątkę, co spowodowało, że Trzebnickie Święto Sadów stało się samodzielną imprezą.
Nowe święto spopularyzowało Trzebnicę, jako centrum sadownicze Dolnego Śląska. Sprawiło również, że owoce z trzebnickiej ziemi znane były nie tylko na Dolnym Śląsku, ale i w całym kraju.
Jak podaje TMZT:

Corocznie ze straganów do domowych spiżarni wędrowało kilkadziesiąt ton owoców i warzyw, a liczba gości i widzów była parokrotnie większa niż samych mieszkańców.

Początkowo wszystkie uroczystości były organizowane w Rynku – „sercu Trzebnicy”. Współcześnie obchody zostały przeniesione na teren Placu Pielgrzymkowego.

Oprócz targu i występów estradowych podczas imprezy organizowanych było wiele wydarzeń towarzyszących:

  • konkursy
  • turnieje
  • pokazy
  • sympozja
  • konferencje
  • festyny sportowe
  • wieczory bajek
  • turnieje rycerskie

Obecnie Święto Sadów nadal zajmuje jedno z czołowych miejsc w kalendarzu najciekawszych wydarzeń na Dolnym Śląsku. Organizowane jest zawsze pod gminnych dożynkach, wraz z końcem kalendarzowego lata. W ciągu ostatnich lat Trzebnickie Święto Sadów odwiedzało średnio po kilkanaście tysięcy ludzi.
Nadal na Święcie Sadów obecne są kramy sadownicze, ale także stoiska ogólnie z artykułami rolnymi oraz rękodzielniczymi. Świętowaniu nadal towarzyszą dodatkowe atrakcje, takie jak występy zespołów folklorystycznych, ale również zespołów i muzyków innych gatunków muzycznych, w tym również gwiazd ogólnopolskiej estrady.

Jak wyglądały pierwsze Święta Sadów w Trzebnicy? Zobaczcie na archiwalnych zdjęciach, plakatach i zaproszeniach z lat 70. 80. i 90. XX wieku.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto