Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sezon na sok zbieranie soku z brzozy. Jakie ma właściwości, jak go pozyskać? Czy można zbierać sok w lasach państwowych?

Alina Gierak
Alina Gierak
Sok z brzozy zbiera się na przełomie marca i kwietnia. Kliknijcie w galerię, by poznać właściwości tego napoju.
Sok z brzozy zbiera się na przełomie marca i kwietnia. Kliknijcie w galerię, by poznać właściwości tego napoju. Pixabay
Sezon na pozyskiwanie soku z brzozy właśnie się zaczyna. Ten zdrowy napój, naturalnego pochodzenia, zwany jest "eliksirem życia". Ma dużo witaminy C, wapna i żelaza. Jakie ma właściwości? Czy można go zbierać w lesie? Przeczytajcie tekst poniżej i kliknijcie w galerię, by poznać zalety soku z brzozy.

Spis treści

Wiele osób wierzy w magiczne działanie oskoły, czyli soku z brzozy. Pija go, by podnieść odporność organizmu.

Sok z brzozy - właściwości

Sok zawiera nie tylko witaminę C, ale także minerały i aminokwasy. Jest także źródłem kwasu foliowego, potasu oraz przeciwutleniaczy. Stosowany jest nie tylko w celach zdrowotnych, ale także pielęgnacyjnych. Poprawia kondycję włosów, sprawdza się przy gojeniu ran.
Kliknijcie w galerię, by poznać właściwości soku z brzozy

Sok z brzozy znany jest od wieków. Słowianie, dla których brzoza była drzewem chroniącym przed duchami, sok z niej uważali za boski napój. Na wschodzie pozyskiwany jest do dzisiaj w przemysłowych ilościach, sprzedawany jako napój o właściwościach zdrowotnych. W Polsce międzywojennej pito sok z brzozy na poprawę kondycji. Opisał to Julian Tuwim w wierszu „Rzeź brzóz"

Brzozom siekierą żyły otworzę, Ciachnę przez ciało, rąbnę przez korzeń, Lepkim osoczem brzozy ubroczę, Na rany białe wargami wskoczę. Zęby chwytliwe w trzony brzóz wbiję, Ustami chciwie soki wypiję.

Jak często pić sok z brzozy?

Jeśli przyjmujecie regularnie leki, chorujecie przewlekle, zapytajcie lekarza, czy kuracja sokiem z brzozy jest dla was odpowiednia.

Jeżeli nie ma żadnych przeciwwskazań, sok z brzozy można pić przez cały rok. Zalecana dawka to 1/2 do jednej szklanki dziennie przez dwa tygodnie. Nie przesadzajcie z ilością, gdyż sok ma silne właściwości energetyzujące. Można na czas kuracji odstawić herbatę i kawę, by nie pobudzać się dodatkowo.

Sok ma lekko słodkawy, charakterystyczny smak, zbliżony do zmieszanej wody z sokiem z winogron. Nie wszystkim taki napój smakuje. Niektórzy do szklanki z bzowiną dodają odrobinę miodu lub malin.

Pozyskiwanie soku z brzozy

Sok z brzozy pozyskuje się na przełomie marca i kwietnia, gdy drzewa zwiększają metabolizm i wydzielają soki. Wiele osób zbiera sok samemu, bo chce mieć gwarancję, że będzie bez konserwantów. Jak to zrobić prawidłowo? Opisały to Lasy Państwowe na swoim FB.

  • Wybierzcie zdrową brzozę, rosnącą z dala od źródeł emisji spalin.
  • Wwierćcie się wiertłem stolarskim lub wiertarką na 3-4 centymetry w głąb, prostopadle do pnia. Można naciąć pień siekierką lub sekatorem.
  • Zamocujcie rurkę (wężyk) i jej koniec umieśćcie w słoju czy butelce. Już po minucie od wywiercenia z otworu pocieknie oskoła
  • Po spuszczeniu soku, należy otwór zatkać drewnianym kołkiem i zabezpieczyć maścią ogrodniczą, by nie osłabić zdrowotności drzewa.

Czy pozyskiwanie soku z brzozy w lesie jest legalne?

Pobieranie jakichkolwiek pożytków z lasów państwowych jest nielegalne. Traktujemy to jako wykroczenie. Za pobieranie soku z brzozy rosnącej w państwowym lesie, można zostać ukaranym grzywną lub naganą - wyjaśnia Agnieszka Zając z Nadleśnictwa Śnieżka

Leśnicy podkreślają, że ludzie często pobierają sok nieumiejętnie. Zostawiają niezabezpieczony otwór po wwierceniu się w pień drzewa. To powoduje osłabienie takiej brzozy. Te praktyki traktowane są jak niszczenie drzew.

Problemem jest także zaśmiecania lasów. Po takich zbiorach w lesie pozostają porozrzucane butelki, zbiorniczki, rurki plastikowe.

Najlepiej pozyskiwać sok z brzozy rosnącej na własnej (sąsiadów, znajomych) działce lub w gospodarstwie. Jeśli drzewo rośnie w lesie prywatnym, powinnyśmy mieć zgodę na zebranie soku od właściciela lasu.

Sok z brzozy można kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Sprawdźcie skład, czy nie ma w nim cukru. Butelka litrowa soku kosztuje około 10 złotych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sezon na sok zbieranie soku z brzozy. Jakie ma właściwości, jak go pozyskać? Czy można zbierać sok w lasach państwowych? - Gazeta Wrocławska

Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto