MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Nowe druki, stare błędy

Andrzej Buryło
– Na złożenie zeznania podatkowego mamy jeszcze tylko miesiąc – mówi Aneta Adamus. – Rozliczyć trzeba się do 30 kwietnia. FOT. ANDRZEJ BURYŁO
– Na złożenie zeznania podatkowego mamy jeszcze tylko miesiąc – mówi Aneta Adamus. – Rozliczyć trzeba się do 30 kwietnia. FOT. ANDRZEJ BURYŁO
TRZEBNICA Dzięki wcześniejszemu rozliczeniu się zakładów z pracownikami, także szybciej do trzebnickiego Urzędu Skarbowego zaczęły napływać w tym roku zeznania PIT. Już ok. 66 proc.

TRZEBNICA

Dzięki wcześniejszemu rozliczeniu się zakładów z pracownikami, także szybciej do trzebnickiego Urzędu Skarbowego zaczęły napływać w tym roku zeznania PIT. Już ok. 66 proc. podatników spełniło ten obowiązek.

– Do 21 bm. w naszym urzędzie złożono 16.134 zeznania. Po ich wstępnym zweryfikowano wzywaliśmy do poprawy 519 podatników – mówi Aneta Adamus, zastępca naczelnika Urzędu Skarbowego w Trzebnicy, kierownik referatu podatku dochodowego od osób fizycznych z innych źródeł.
Uchybienia
Mimo iż zeznania podatkowe składamy już po raz dwunasty, rodzaj popełnianych błędów jest w zasadzie taki sam. Najczęstszym uchybieniem jest nieuwzględnienie zmian danych osobowych. Podatnicy zapominają, że się przeprowadzili, wzięli ślub i zmienili nazwisko, a ostatnio – iż wymienili sobie dowód osobisty. Nieważne są też zeznania bez osobistego podpisu podatnika.
Numer dowodu osobistego, choć zupełnie niepotrzebny w zeznaniu podatkowym dyskwalifikuje je bardziej niż błędnie wyliczone rozliczenie.

– Wiele osób musi pofatygować się do urzędu, bo wypełniło... ubiegłoroczne druki. Wprawdzie zmieniły się one niewiele, ale ponieważ niektóre rubryki zostały zlikwidowane, inne przesunięte, stare PIT-y nie pasują do nowego systemu informatycznego – wyjaśnia Aneta Adamus.
Przydatny telefon
Zlikwidowane zostało, nie wiadomo dlaczego, miejsce na wpisanie numeru telefonu. – Ułatwia on bardzo kontakt i pozwala na błyskawiczne naniesienie korekty, a co za tym idzie szybszy zwrot nadpłaty – mówi wicenaczelnik. Dlatego warto wpisać numer telefonu kontaktowego, chociażby w rubryce „uwagi”.
Ulgi
Najłatwiej jednak pomylić się przy odliczeniach. Np. zapominamy, że aby odliczyć sobie np. 19-proc. ulgę remontową, trzeba wydać na ten cel co najmniej 567 zł.
Razem i osobno
Ponadto nie wszystkie małżeństwa lub osoby samotnie wychowujące dzieci mają prawo do wspólnego rozliczenia się z fiskusem. Jeśli jedna z osób prowadzi działalność gospodarczą i wybrała zryczałtowaną formę opodatkowania dochodów, traci przywileje związane z opodatkowaniem wspólnym: wyższa kwota wolna od podatku, podwójny limit na pomoce naukowe, remonty itp.
Krzywdzone wdowy
– Zdarzają się również wspólne zeznania małżonków, chociaż jeden z nich zmarł przed dokonaniem rozliczenia. Jest to niedopuszczalne, bo jednym z warunków do skorzystania ze wspólnego opodatkowania jest pozostawanie w związku małżeńskim przez cały rok oraz wyrażenie woli wspólnego opodatkowania przez złożenie podpisu w zeznaniu podatkowym – mówi Aneta Adamus. Przepis ten, krzywdzący wdowy i wdowców, został zaskarżony w Trybunale Konstytucyjnym.
W wypadku, gdy np. rachunki na odliczane zakupy były wystawione na zmarłego, pozostaje rozliczenie się wyłącznie ze swoich dochodów oraz złożenie wniosku o rozliczenie nieżyjącego małżonka przez organ podatkowy. •

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Najatrakcyjniejsze miejsca do pracy zdaniem Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto