Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kleszczowe zapalenie mózgu. Dolnoślązacy mogą skorzystać z bezpłatnych szczepień. Kto się kwalifikuje i gdzie się zapisać?

Alina Gierak
Alina Gierak
Kleszcze to niebezpieczne pasożyty nie tylko ze względu na to, że roznoszą boreliozę i wirusowe zapalenie mózgu, ale też szereg innych patogenów
Kleszcze to niebezpieczne pasożyty nie tylko ze względu na to, że roznoszą boreliozę i wirusowe zapalenie mózgu, ale też szereg innych patogenów Pixabay
Do tej pory przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu szczepili się przede wszystkim leśnicy, którym dostęp do szczepionek zapewniali pracodawcy. Teraz z takich szczepień mogą skorzystać inni Dolnoślązacy. Dzięki temu będą mogli bez obaw spacerować po lesie, łąkach czy górach i nie lękać się, że zachorują po ugryzieniu przez kleszcza. Do tej pory zaszczepiło się 4 tysiące mieszkańców regionu. Dla kogo przeznaczone są szczepienia i gdzie się na nie zapisać, przeczytajcie poniżej.
od 16 lat

Spis treści

Kleszcze aktywne, jak nigdy dotąd

Groźne pajęczaki przetrwały zimę i jest ich zatrzęsienie. Potwierdzają to leśnicy i spacerowicze. W ostatnich latach aktywność kleszczy obcerowaliśmy głównie latem oraz w okresie jesiennym. Niestety, ciepłe zimy sprawiają, że kleszcze nie hibernują, albo budzą się do życia zdecydowanie szybciej i dłużej się utrzymują. Aktywne są już od maja. Dlatego warto się zabezpieczyć przed zachorowaniem

Szczepienia przeciw kleszczom

Na Dolnym Śląsku mieszkańcy mają taką możliwość i to za darmo. Mogą zaszczepić się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. .

W ramach akcji "Walcz z kleszczem" zrobiło to do tej pory 4 tysiące osób.

Przedsięwzięcie jest adresowane do mieszkańców powiatów:

  • lubańskiego
  • kłodzkiego
  • karkonoskiego
  • kamiennogórskiego
  • Wałbrzycha
  • wołowskiego
  • Jeleniej Góry

Pełne zabezpieczenie przed chorobą można uzyskać, szczepiąc się trzykrotnie, co trwa ponad pół roku. Jednak już zaszczepienie dwiema dawkami w dwutygodniowym odstępie, według badań daje prawie 90-procentową odporność - tłumaczy Joanna Przerywacz-Orzechowska, ze Stowarzyszenia "Tworzymy" z Głuszycy, współorganizatora akcji.

Projekt skierowany jest mieszkańców z terenów najbardziej zagrożonych zachorowaniem na choroby odkleszczowe (borelioza z Lyme oraz kleszczowe zapalenie mózgowe) - wyjaśnia Joanna Przerywacz-Orzechowska.

Kto może się zaszczepić za darmo?

Szczepienia trwają do połowy października 2023 roku. Może wziąć w nich udział jeszcze 1500 osób. Wystarczy wypełnić kartę zgłoszenia i po akceptacji, otrzyma się skierowanie do przychodni, która wykona szczepienie za darmo. To ogromna zaleta, bowiem szczepionki przeciwko KZM kosztują 500 złotych.

Ze szczepień mogą skorzystać osoby

  • mieszkańcy sześciu wymienionych wyżej powiatów
  • pracujące (wymagane jest zaświadczenie z zakładu pracy)
  • w wieku od 18 lat

Zgłosić się na szczepieniaTUTAJ

Informacje dostaniecie także pod nr telefonu 608 32 31 69 oraz nr 789 384 526 lub w biurze projektu, które mieści się w Inkubatorze Przedsiębiorczości przy ul. Kolejowej 6 w Lądku Zdroju.

Kleszczowe zapalenie mózgu - co to za choroba?

Co szósty kleszcz może być nosicielem niebezpiecznego wirusa kleszczowego zapalenia mózgu. Na szczęście nie chorują wszyscy zakażeni, a co trzeci ma jedynie objawy podobne do grypy.

Objawy neurologiczne to m.in. potężne bóle głowy, padaczka, kłopoty z utrzymaniem równowagi, zaburzenia świadomości.

Choroba może prowadzić do śmierci i nie ma nią lekarstwa.

Kleszcze występujące w Polsce przenoszą choroby

  • kleszczowe zapalenie mózgu
  • anaplazmozę
  • babeszjozę
  • tularemię
  • riketsjozę
  • boreliozę.

Najgroźniejszą z nich jest kleszczowe zapalenie mózgu (KZM). Objawy KZM pojawiają się w ciągu dwóch tygodni i przypominają grypę. W 70-80 procentach przypadków choroba zostaje zahamowana w pierwszej fazie. U reszty zakażonych osób wirusy przedostają się do centralnego układu nerwowego, gdzie mogą wywołać zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych.
Aby otrzymać pełną ochronę przed KZM, konieczne jest przyjęcie 3 dawek szczepienia pierwotnego oraz dawkę przypominającą co 3-5 lat.

Równie groźną chorobą jest borelioza. Charakterystycznym objawem boreliozy, choć nie zawsze obecnym, jest wystąpienie rumienia wędrującego. Pierwsze objawy choroby rozwijają się w ciągu 1-3 tygodni od ukąszenia. Borelioza atakuje tkankę łączną, mięśniową i nerwową.

Zestawienie na temat zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu przedstawił Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny. Od 1 stycznia do 15 kwietnia 2023 roku odnotowano w Polsce 2753 przypadki boreliozy oraz 47 przypadków kleszczowego zapalenia mózgu. W tym samym okresie 2022 r. zdiagnozowano tylko 1423 przypadków boreliozy i 14 zachorowań na kleszczowe zapalenie mózgu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto