Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jedne gminy się wyludniają, a inne cieszą się napływem nowych mieszkańców. Zobaczcie wyniki spisu powszechnego 2021 w powiecie trzebnickim

Bartosz Skulimowski
Bartosz Skulimowski
Bartosz Skulimowski
Główny Urząd Statystyczny opublikował wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021. Polska się wyludnia i starzeje. Jak na tym tle wygląda powiat trzebnicki. Zobaczcie, które gminy się rozrastają, a z których ludzie wyjeżdżają. Dowiedzcie się również, gdzie jest więcej kobiet, a gdzie mężczyzn.

Polska i Dolny Śląsk

Niedawno GUS przedstawił wyniki Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań 2021. Liczby pokazują, że nasz kraj powoli się wyludnia. Liczba obywateli Polski na koniec marca ubiegłego roku wyniosła 38 036 118.
W porównaniu z ostatnim badaniem z 2011 liczba ludności naszego kraju zmniejszyła się o 1,2 procent, czyli o 476 tysięcy. W miastach zamieszkuje 59,8 procent, na wsiach - 40,2 procent osób.
Niestety spis potwierdził również, że nasze społeczeństwo się starzeje. Zwiększył się odsetek liczby ludności w wieku poprodukcyjnym - z 16,9 proc. do 22,3 proc., a oznacza to, że co piąty mieszkaniec Polski ma ponad 60 lat.
Na Dolnym Śląsku również w ciągu ostatnich 10 lat spadła liczba ludności. W 2011 roku mieszkało tu 2 904 900 osób, a w 2021 roku liczba ta zmniejszyła się o 10,3 tys. (0,4 proc.). Obecnie nasze województwo zamieszkuje ok. 2 894 600 osób.
Jak na tym tle wygląda powiat trzebnicki?

Najlepsze miejsce do zamieszkania w powiecie trzebnickim

Najwięcej nowych mieszkańców przybyło w gminie Wisznia Mała, która bezpośrednio od północy sąsiaduje z Wrocławiem. Liczba mieszkańców wzrosła tutaj od 2011 roku, aż o 24,6 %.
Zresztą pod tym względem gmina Wisznia Mała zajęła 12 miejsce w całym województwie Dolnośląskim.
Na drugim miejscu pod względem przyrostu liczby mieszkańców znalazła się gmina Oborniki Śląskie (8,7 %) oraz Trzebnica (8,4 %).
Natomiast są też gminy powiatu trzebnickiego, które się wyludniają. Gmina Prusice odnotowała minimalny ujemnym przyrost liczby mieszkańców 0,1 %. Natomiast w sposób już widoczny spadła liczba mieszkańców gminy Żmigród – 4,5 %.
Dla porównania warto wiedzieć, że gmina Czernica odnotowała największy wzrost liczby mieszkańców na terenie województwa, bo aż o 79,1 proc. natomiast największy ubytek ludności (powyżej 15 proc.) dotknął gminy Duszniki Zdrój oraz Szklarska Poręba.

Gęstość zaludnienia

Najgęściej zaludnione na terenie Dolnego Śląska są oczywiście miasta, ale wbrew pozorom na pierwszym miejscu nie znajduje się Wrocław. Największe zagęszczenie mieszkańców odnotowano w Chojnowie (2554 osób na km kw.) oraz Świdnicy (2491 osób km. kw.). Wrocław z wynikiem 2297 os./km kw. znajduje się na 3 miejscu.
Natomiast najsłabiej zaludnione są gminy to: Gromadka (19/km kw.) i Osiecznica – (17/km kw.).

Jak wyglądają gminy powiatu trzebnickiego pod tym względem. Poniżej podajemy poszczególne gminy w kolejności od największego do najmniejszego zaludnienia

  • Oborniki Śląskie 135 osób/km kw.
  • Trzebnica 124
  • Wisznia Mała 113
  • Prusice 59
  • Żmigród 49
  • Zawonia 49

Ciekawmy wskaźnikiem jest także tzw. wskaźnik feminizacji, czyli liczba kobiet przypadająca na 100 mężczyzn
Na Dolnym Śląsku najwięcej kobiet w stosunku do mężczyzn jest w gminach:

  • Polanica Zdrój (121 kobiet na 100 mężczyzn)
  • Karpacz 118
  • Duszniki Zdrój 116

Dla Wrocławia ten współczynnik wynosi 113.
Najmniej kobiet w stosunku do liczby mężczyzn jest w gminach:

  • Pęcław (95)
  • Platerówka (96)

W gminach powiatu trzebnickiego ten współczynnik waha się od 97 do 107 kobiet na 100 mężczyzn. Przy czym w większości gmin jest więcej kobiet niż mężczyzn. Natomiast sytuacja odwrotna jest w gminie Prusice oraz Zawonia.
Wskaźnik starzenia się społeczeństwa, czyli udział osób w wieku 65 lat i więcej w ogólnej liczbie ludności.
Na terenie powiatu trzebnickiego "najstarsze" gminy to: Oborniki Śląskie, Żmigród i Trzebnica.

Szczegółowe dane na temat statystyk dotyczących poszczególnych gmin powiatu trzebnickiego znajdziecie w opisach pod zdjęciami poniższej galerii:

Jedne gminy się wyludniają, a inne cieszą się napływem nowyc...

Polecane artykuły:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto