Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Grill po amerykańsku

Krzysztof Kucharski
Grillowano steki z portugalskiej wołowiny, filety z kurczaka
Grillowano steki z portugalskiej wołowiny, filety z kurczaka Janusz Wójtowicz
Dziennikarze grillowali steki z portugalskiej wołowiny, filety z kurczaka i piekli całe kurczaki. Słowo honoru, wszystko wypadło bardzo smacznie. Do tego były różne sałatki w stylu fusion, ryż i pieczone ziemniaki- pisze Krzysztof Kucharski.

Mało znam dziś osób, które nie dałyby się namówić na prawdziwego grilla w plenerze, do tego robionego przez zawodowców. Pamiętam doskonale, co się działo przez dwa dni na Wyspie Piaskowej, kiedy we Wrocławiu odbywały się Mistrzostwa Świata w Grillowaniu. Aż mi się wierzyć nie chce, że to było już cztery lata temu.

Tym razem na grilla zaprosiła dziennikarzy amerykańska firma Weber do restauracji Przystań nad piękną mariną w centrum Wrocławia, naprzeciwko wrocławskiego uniwersytetu. Nie pierwszy raz byłem w tej restauracji, bo tam jest jedna z lepszych kuchni w mieście. Może nie najtańsza, ale też nie przesadnie droga w porównaniu do średnich cen.

Historia tej firmy produkującej grille jest bardzo barwna i może trochę spreparowana pod media, ale George Stephen - autor, jak są przekonani Amerykanie - na pomysł idealnego, kulistego grilla wpadł, płynąc statkiem wycieczkowym po morzu i obserwując boje. Pracował wtedy w zakładach Weber Brothers Metal Works i z kalendarza wynikało, że był rok 1952.

Te grille nie są takie tanie, ale biorąc pod uwagę, że grilla nie kupuje się na rok i nie lubimy, gdy na nim pojawia się rdza, to pewnie warto się zastanowić. Najtańszy amerykański grill kosztuje ponad 300 złotych. Najdroższy kilkanaście tysięcy. Wybrałem tylko dwa przepisy, których na zwykłym grillu raczej nie uda się zrobić tak, by potrawy miały idealny smak. Choć warto spróbować.

W Przystani dziennikarze grillowali steki z portugalskiej wołowiny, filety z kurczaka i piekli całe kurczaki. Słowo honoru, wszystko wypadło bardzo smacznie. Do tego były różne sałatki w stylu fusion, ryż i pieczone ziemniaki. Steki były krwiste i trochę (1 minutę) dłużej trzymane na grillu. Od pilnowania czasu ważniejsza jest jakość mięsa.

To nie będzie miłe dla naszej kieszeni, ale dla podniebienia na pewno. Nasza wołowina nie da się tak zgrillować, by mięso niemal rozpływało się w ustach. Bez wątpienia decyduje też owa boja, którą zainspirował się wynalazca. Nikłe są szansę, żeby coś przypalić albo nie dopiec.

GAZPACHO Z GRILLA
Składniki:
Po 2 czerwone i zielone papryki, 1 główka czosnku, 1 średnia cebula, 8 pomidorów, 1 długi ogórek, 1/2 litra soku pomidorowego, 100 ml octu z białego wina, 100 ml dobrej oliwy z oliwek, olej do marynaty, świeżo zmielony czarny pieprz i sól do smaku.

Sposób przygotowania:
Papryki kroimy na pół i oczyszczamy z pestek, następnie kroimy na ćwiartki. Z pomidorów wycinamy miejsca po szypułkach i kroimy na połówki. Czosnek kroimy w poprzek na połówki. Obraną cebulę kroimy też na połówki. Ogórka kroimy na pół i małą łyżeczką wydrążamy z pestek, a następnie kroimy wraz ze skórką w drobną kostkę i odkładamy do osobnej miski. Paprykę, pomidory, czosnek i cebulę marynujemy w soli, świeżo mielonym pieprzu i oleju. Grillujemy dość mocno z każdej strony.

Skóra na papryce i pomidorach powinna być lekko czarna. Czosnek powinniśmy na grillu umieścić w mniej nagrzanym miejscu, by go nie spalić. Ząbki czosnku powinny się upiec do miękkości. Po zdjęciu warzyw z grilla czyścimy je z nadmiaru czarnej skórki i kroimy w mniejsze kawałki, by ułatwić sobie ich miksowanie. Czosnek wyciskamy z łupinek i umieszczamy razem z warzywami w naczyniu do miksowania. Dodajemy przyprawy, sok pomidorowy, ocet z białego wina i miksujemy przy pomocy blendera na gładką, jednolitą zupę. Pod koniec miksowania próbujemy, doprawiamy, dolewamy oliwę i jeszcze chwilę miksujemy. Gazpacho podajemy schłodzone. Wlewamy do miseczek i dekorujemy kostką pokrojonych świeżych ogórków.

TYGRYSIE SZASZŁYKI i TZATZIKI

Składniki:
16 surowych krewetek "Black Tiger" w pancerzu (bez głów), 16 cieniutkich plasterków wędzonego boczku, 16 świeżych gałązek rozmarynu, 3 łyżeczki suszonego czosnku w płatkach, 1 cytryna, 1/4 łyżeczki świeżo zmielonego czarnego pieprzu.

Sposób przygotowania:
Krewetki obieramy z pancerza, zostawiając ogonek. Marynujemy w soku z cytryny, płatkach czosnku i pieprzu. Każdą krewetkę zawijamy osobno w plaster boczku.
Gałązki rozmarynu oczyszczamy z igiełek, zostawiając je jedynie na szczycie na długości około 5 cm. Grubszą część łodygi ostrzymy nożem. Na każdą gałązkę nakładamy po 4 krewetki. Grillujemy do uzyskania chrupkości i zbrązowienia boczku, jednak staramy się robić to dość szybko, by nie wysuszyć krewetek. Podajemy w towarzystwie greckiego sosu tzatziki. KH

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Chmieleńskie Babki Wielkanocne 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto