Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Golgota Jasnogórska w Złotowie (gm. Zawonia)

Konrad Laprus
Piękny, drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Złotowie, w gminie Zawonia jest wyjątkowym zabytkiem i staje się jednym z najciekawszych miejsc Dolnego Ślaska, wartych polecenia turystom i miłośnikom historii. To przykład godnej polecenia troski o zabytki nie tylko księdza proboszcza Waldemara Kontka, władz gminy Zawonia, ale przede samych mieszkańców Złotowa i okolicznych miejscowości. Dla nich świątynia jest powodem do dumy. Nic więc dziwnego, że zawsze chętnie włączają się oni w realizowany już od lat program remontu i ochrony zabytku.

Kościół złotowski przechodził podobne losy jak wiele innych w tej części Dolnego Śląska. Najpierw służył katolikom, potem – od 1708 roku ewangelikom. Obecny kościół zbudowany został w 1754 roku w miejscu wcześniejszego zniszczonego. Po II wojnie światowej kościół ponownie wrócił do katolików. Włączony został wówczas do parafii zawońsko-czeszowskiej. Kiedy na początku lat 80-tych ustanowiono obecną administracje kościelną Złotów stał się kościołem filialnym parafii pw. św. Jadwigi w Zawoni. Od 1964 roku kościół objęty został opieką konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków wraz z opisem jako zabytek sztuki sakralnej w "Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce". Czytamy w tym Katalogu miedzy innymi, że obiekt zbudowany został na podmurówce z kamienia polnego w rzadkiej na terenie Dolnego Śląska konstrukcji zrębowej. 

Każdy, kto zobaczy ten kościół na długo pozostanie pod jego urokiem. Tu naprawdę wyczuwa się ducha przeszłości i szczególny charakter miejsca. Nic więc dziwnego, że i pod takim wrażeniem pozostała też rodzina zmarłego przed dziesięcioma laty wielkiego
malarza Jerzego Dudy-Gracza. Kiedy w kwietniu 2014 roku, w Zawoni, w Świątyni Artystów zaprezentowano przy okazji koncertów pasyjnych "Stabat Mater" kopie, w formie sztandarów, Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy-Gracza, to monumentalne dzieło, votum z okazji jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, obejrzała niezwykle licznie zgromadzona publiczność. Na wszystkich obrazy te wywarły wielkie wrażenie. Małżonka artysty - Wilma i córka Agata postanowiły podarować gminie Zawonia i zawońskiej parafii kopie wszystkich 18 obrazów Golgoty Jasnogórskiej, a po zwiedzeniu kościoła w Złotowie stwierdziły, że Jerzy Duda-Gracz byłby dumny wiedząc, że jego prace znajdą na stałem swoje miejsce w tej pięknej świątyni. Od teraz tylko w Złotowie, jako jedynym miejscu poza Jasną Górą będzie można zobaczyć to wyjątkowe dzieło.

Wykonanie kopii Golgoty Jasnogórskiej możliwe było dzięki staraniom gminy Zawonia, a szczególnie Wójta Roberta Borczyka i Świątyni Artystów, a jej oprawa i oświetlenie dzięki wspólnocie parafialnej.

13 września 2014 roku odbędzie się uroczystość poświęcenia drogi krzyżowej w kościele w Złotowie, którą tworzy Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy-Gracza. Uroczystości towarzyszyć będzie  specjalny koncert dedykowany parafianom "Ad Dei gloriam". Wystąpi między innymi młody, uzdolniony tenor Damian Chróściński Udział w uroczystości zapowiedziała już rodzina artysty oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu trzebnickiego i gminy Zawonia. Początek uroczystości od godziny 14:00. Wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska zapraszamy. Ten specjalny dzień w Złotowie zakończą dożynki sołeckie. Będzie więc też okazja do miłej zabawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto