Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Golgota Jasnogórska w Złotowie (gm. Zawonia)

Konrad Laprus
Piękny, drewniany kościół pod wezwaniem św. Józefa Oblubieńca NMP w Złotowie, w gminie Zawonia jest wyjątkowym zabytkiem i staje się jednym z najciekawszych miejsc Dolnego Ślaska, wartych polecenia turystom i miłośnikom historii. To przykład godnej polecenia troski o zabytki nie tylko księdza proboszcza Waldemara Kontka, władz gminy Zawonia, ale przede samych mieszkańców Złotowa i okolicznych miejscowości. Dla nich świątynia jest powodem do dumy. Nic więc dziwnego, że zawsze chętnie włączają się oni w realizowany już od lat program remontu i ochrony zabytku.

Kościół złotowski przechodził podobne losy jak wiele innych w tej części Dolnego Śląska. Najpierw służył katolikom, potem – od 1708 roku ewangelikom. Obecny kościół zbudowany został w 1754 roku w miejscu wcześniejszego zniszczonego. Po II wojnie światowej kościół ponownie wrócił do katolików. Włączony został wówczas do parafii zawońsko-czeszowskiej. Kiedy na początku lat 80-tych ustanowiono obecną administracje kościelną Złotów stał się kościołem filialnym parafii pw. św. Jadwigi w Zawoni. Od 1964 roku kościół objęty został opieką konserwatorską poprzez wpis do rejestru zabytków wraz z opisem jako zabytek sztuki sakralnej w "Katalogu Zabytków Sztuki w Polsce". Czytamy w tym Katalogu miedzy innymi, że obiekt zbudowany został na podmurówce z kamienia polnego w rzadkiej na terenie Dolnego Śląska konstrukcji zrębowej. 

Każdy, kto zobaczy ten kościół na długo pozostanie pod jego urokiem. Tu naprawdę wyczuwa się ducha przeszłości i szczególny charakter miejsca. Nic więc dziwnego, że i pod takim wrażeniem pozostała też rodzina zmarłego przed dziesięcioma laty wielkiego
malarza Jerzego Dudy-Gracza. Kiedy w kwietniu 2014 roku, w Zawoni, w Świątyni Artystów zaprezentowano przy okazji koncertów pasyjnych "Stabat Mater" kopie, w formie sztandarów, Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy-Gracza, to monumentalne dzieło, votum z okazji jubileuszu 2000 lat chrześcijaństwa, obejrzała niezwykle licznie zgromadzona publiczność. Na wszystkich obrazy te wywarły wielkie wrażenie. Małżonka artysty - Wilma i córka Agata postanowiły podarować gminie Zawonia i zawońskiej parafii kopie wszystkich 18 obrazów Golgoty Jasnogórskiej, a po zwiedzeniu kościoła w Złotowie stwierdziły, że Jerzy Duda-Gracz byłby dumny wiedząc, że jego prace znajdą na stałem swoje miejsce w tej pięknej świątyni. Od teraz tylko w Złotowie, jako jedynym miejscu poza Jasną Górą będzie można zobaczyć to wyjątkowe dzieło.

Wykonanie kopii Golgoty Jasnogórskiej możliwe było dzięki staraniom gminy Zawonia, a szczególnie Wójta Roberta Borczyka i Świątyni Artystów, a jej oprawa i oświetlenie dzięki wspólnocie parafialnej.

13 września 2014 roku odbędzie się uroczystość poświęcenia drogi krzyżowej w kościele w Złotowie, którą tworzy Golgota Jasnogórska Jerzego Dudy-Gracza. Uroczystości towarzyszyć będzie  specjalny koncert dedykowany parafianom "Ad Dei gloriam". Wystąpi między innymi młody, uzdolniony tenor Damian Chróściński Udział w uroczystości zapowiedziała już rodzina artysty oraz przedstawiciele władz samorządowych województwa, powiatu trzebnickiego i gminy Zawonia. Początek uroczystości od godziny 14:00. Wszystkich mieszkańców Dolnego Śląska zapraszamy. Ten specjalny dzień w Złotowie zakończą dożynki sołeckie. Będzie więc też okazja do miłej zabawy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto