Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gimnastycy na medal

(AGNI)
TRZEBNICA - Dużo się ostatnio zmienia w podejściu do szkół specjalnych i sportu niepełnosprawnych, ale do ideału jeszcze daleko - powiedziała Mieczysława Gruba, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w ...

TRZEBNICA - Dużo się ostatnio zmienia w podejściu do szkół specjalnych i sportu niepełnosprawnych, ale do ideału jeszcze daleko - powiedziała Mieczysława Gruba, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Trzebnicy, współorganizator II Dolnośląskiego Mityngu Gimnastycznego Olimpiad Specjalnych.

Mityng odbył się wczoraj w Trzebnicy. W zawodach uczestniczyło 76 głęboko upośledzonych sportowców. Przyjechali tu z Wrocławia, Legnickiego Pola, Lwówka Śląskiego, Wojcieszowa, Dobroszyc, Żmigrodu. Do rywalizacji stanęli, oczywiście, także reprezentanci miejscowej sekcji „Sprinter”. Ćwiczyli m.in. na drążku, koniu, równoważni, obręczach, poręczach asymetrycznych. Oceniane były także ćwiczenia wolne i skoki.
- Staramy się o ocenę obiektywną, wynikającą z wcześniej określonych kryteriów - zapewnił sędziujący konkurencję skoków Jarosław Jeżewski, który drugi raz bierze udział w podobnej imprezie. - Porównujemy rezultaty osiągane przez zawodników w poszczególnych grupach.
- Cały sport osób upośledzonych opiera się na dwóch stowarzyszeniach - wyjaśniła Mieczysława Gruba. - Lżej upośledzeni działają w stowarzyszeniu "Sprawni Razem", a głębiej w międzynarodowym stowarzyszeniu p.n. „Olimpiady Specjalne”. W różnych placówkach kształcenia specjalnego zajęcia sportowe prowadzone są podczas wychowania fizycznego i w sekcjach. U nas od siedmiu lat taką sekcją jest „Sprinter”.
W Trzebnicy organizatorem sportu w ramach „Sprawnych Razem” jest Zbigniew Staranowicz, a „Olimpiad Specjalnych” Lila Zajączkowska i Renata Andruszków.
Tutejszy Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy ma spore osiągnięcia sportowe. Stąd pochodzi mistrz Polski w biegach przełajowych Sławomir Hęcik, który wczoraj w Trzebnicy wciągnął na maszt olimpijską flagę i wygłosił rotę przysięgi. Katarzyna Dobrowolska, także uczęszczająca do ośrodka, była natomiast w tym roku w Irlandii, reprezentując Polskę w mistrzostwach świata Olimpiad Specjalnych w lekkiej atletyce. Zawodnicy z Oleśnicy, Wrocławia, Dobroszyc i w dużej części z Trzebnicy tworzą zespół, który w tym roku w mistrzostwach Polski, reprezentując nasz region, w ramach "Sprawnych Razem" zdobył trzecie miejsce w koszykówce.
- Gdyby osiągnięcia naszych niepełnosprawnych sportowców przełożyć na sukcesy uczniów szkół masowych, splendor byłby wielki - stwierdziła M. Gruba. - Ich wysiłek włożony w osiągnięcie sukcesu jest ogromny, a trochę są niedoceniani.
Mityng został zorganizowany dzięki wsparciu sponsorów. - Nieocenioną pomoc i to od wielu lat otrzymujemy ze strony Powiatowego Zespołu Szkół nr 1 w Trzebnicy – powiedziała M. Gruba. - W tym roku, przeszkoleni i przygotowani do swej roli są uczniowie klas trzecich, którymi opiekuje się Cecylia Pawlik-Kądziołka.
Dla najlepszych zawodników były medale, miejsca na podium, a dla wszystkich uczestników - upominki

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pomeczowe wypowiedzi po meczu Włókniarz - Sparta

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto