18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Biblioteka w Wiszni Małej kawą pachnąca

Sylwia Drząszcz
Aleksander Dumas pisał: „Do dobrej kawy pasują trzy rzeczy: po pierwsze kawa, po drugie kawa, a po trzecie – jeszcze raz kawa”. Dodać, by się chciało – po czwarte „dobra książka”, dlatego miłośnicy kawy, którzy rozkoszują się jej smakiem na co dzień, spotkali się w piątkowe popołudnie 21 marca w Gminnej Bibliotece w Wiszni Małej z Agnieszką Hajburą-Michałowską. Pani Agnieszka jest cenionym szkoleniowcem, promotorką: lokalnej branży gastronomicznej, szefów kuchni i kucharzy, a także wiceprezesem stowarzyszenia Adgustum - Polskiej Akademii Sztuki Kulinarnej i Dolnośląskiej Akademii Tradycji i Smaku. Ponadto miłośniczka dobrej kuchni, wina i przede wszystkim wspaniałej kawy, o której może opowiadać godzinami.

Podczas spotkania mieliśmy okazję posłuchać ciekawego wykładu, w trakcie którego dowiedzieliśmy się, że istnieje ponad 500 odmian kawowców, które głównie uprawia się pomiędzy zwrotnikiem Raka a Koziorożca, owoce kawy wyglądem przypominają wiśnie i prawie zawsze zbiera się je ręcznie. 92 proc. uprawianych gatunków to kawa arabska – arabica, jej ziarna są płaskie i zwarte, jest lepsza gatunkowo, o mniejszej zawartości kofeiny i kawa kongijska – robusta.

Ponadto poznaliśmy historię kawy, metody jej zbierania, oraz obróbki ziaren: na sucho i mokro, a także sposoby jej palenia. Każdy etap produkcji kawy ma ogromny wpływ na jej ostateczny smak i aromat, a także na jej cenę. Dowiedzieliśmy się o różnych sposobach parzenia kawy, które można wykorzystać w domu, niekoniecznie posiadając profesjonalny sprzęt. Wśród nich wymienić można najpopularniejsze metody przyrządzania kawy z użyciem francuskiego zaparzacza tłoczkowego (french press), włoskiej kawiarki ciśnieniowej (kafetiera), ekspresu przelewowego i ekspresu ciśnieniowego.

Pani Agnieszka wspomniała również o kawie rozpuszczalnej, której początki sięgają 1901 r. Do jej produkcji używa się najczęściej najtańszego surowca, gdyż wygląd ziaren nie ma znaczenia, ponieważ kawa jest proszkowana. Można ją otrzymać na dwa sposoby: poprzez suszenie (aglomerowanie) lub zamrażanie (liofilizacja). Po wykładzie baristka zaprezentowała metody zaparzania idealnego espresso, na bazie którego przygotowywana powinna być każda filiżanka kawy. Uczestnicy spotkania mogli delektować się podawanymi kawami, m.in. cafe latte, cappuccino, latte macchiato, a także efektownie wyglądającymi kawami warstwowymi z różnymi dodatkami. W trakcie degustacji

Pani Agnieszka chętnie odpowiadała na pytania uczestników, ponadto można było zapoznać się z książkami poświęconymi kawie, dostępnymi w bibliotece oraz czasopismem „Filiżanka smaków”.

Inicjatywa pn. „Spotkajmy się na kawie” odbyła się w ramach projektu „Kobieta z pasją” realizowanego przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Wiszni Małej rokrocznie w marcu.

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto