Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bazylika w Wambierzycach. Sanktuarium jest perłą w koronie Kotliny Kłodzkiej

OPRAC.:
Maciej Gładysiewicz
Maciej Gładysiewicz
Bazylika w Wambierzycach położona jest na wzgórzu, na którym w średniowieczu w cudowny sposób odzyskał wzrok Jan z Ratna. Jej fasada ma ponad 52 m wysokości.
Bazylika w Wambierzycach położona jest na wzgórzu, na którym w średniowieczu w cudowny sposób odzyskał wzrok Jan z Ratna. Jej fasada ma ponad 52 m wysokości. Dariusz Gdesz
Bazylika w Wambierzycach jest jednym z najpiękniejszych sakralnych miejsc na Dolnym Śląsku. Położona w Kotlinie Kłodzkiej, przy trasie łączącej Polanicę Zdrój z Nową Rudą przyciąga nie tylko pielgrzymów ciągnących do Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin. Położone u stóp Gór Stołowych Wambierzyce są też popularnym miejscem wypadów na górskie wycieczki.

Spis treści

Wambierzyce to niewielka dolnośląska wieś położona na pograniczu polsko-czeskim nieopodal Radkowa, który tradycyjnie postrzegany jest jako brama monumentalnych Gór Stołowych. Jeśli o miano najpiękniejszego uzdrowiska rywalizują wciąż Zdroje: Polanica, Kudowa, Duszniki i Lądek, o tyle w przypadku miejsc sakralnych królowa jest w Kotlinie tylko jedna. Sanktuarium Matki Bożej Wambierzyckiej Królowej Rodzin jest najpopularniejszym w tej części Polski miejscem pielgrzymek. Ściągają tu wierni z całej Polski, wokół świętego miejsca koncentruje się w praktyce całe życie liczącej niespełna tysiąc osób społeczności.

Bazylika w Wambierzycach. Historia. Cudowna figurka Matki Bożej z Wambierzyc

Od XVII wieku Wambierzyce były własnością zamożnej mieszczańskiej rodziny Osterbergów z czeskiej Opawy. Rodzina osiadła w pobliskim Ratnie, skąd pochodził także Jan z Ratna, który w średniowieczu odzyskał wzrok w lesie na wambierzyckim wzgórzu. W miejscu cudownego uzdrowienia powstała w 1263 roku kapliczka, na której miejscu wzniesiono w XVII wieku okazały kościół. W 1936 roku papież Pius XI podniósł jego rangę do statusu bazyliki mniejszej. W 1980 roku kardynał Stefan Wyszyński koronował cudowną figurkę Matki Bożej na Wambierzycką Królową Rodzin.

Ruchoma szopka w Wambierzycach
Ruchoma szopka w WambierzycachDariusz Gdesz

Świątynia wybudowana została w stylu późnego renesansu, jej wnętrze ma już jednak wybitnie barokowy charakter. Do położonej na wzgórzu świątyni wiodą monumentalne schody, z których 9 symbolizuje liczbę chórów anielskich, 33 - wiek Chrystusa w chwili ukrzyżowania, a 15 wiek Marii w momencie niepokalanego poczęcia.
Sercem bazyliki jest ołtarz główny z cudowną figurką Matki Bożej. Figurka wykonana jest z drewna lipowego i ma niespełna 30 centymetrów:

Przedstawia ona Matkę Bożą z nagim Jezusem na ręku. Dzieciątko w prawej ręce trzyma ptaszka, a lewą sięga po owoc, umieszczony w lewej dłoni Matki. Głowy Maryi i Jezusa ozdobione są koronami. Cała figurka jest polichromowana. Podobnie jak inne tego typu wizerunki, wambierzycka figurka ubierana jest w tzw. „sukienkę”, która okrywa ją całą od szyi w dół. Sukienek jest kilka w różnych kolorach, zależnie od święta lub okresu roku liturgicznego - czytamy na stronie wambierzyckiego sanktuarium.

Bazylika w Wambierzycach. Jak dojechać. Godziny otwarcia

Wambierzyce położone są z dala od głównych dróg. Najprościej dotrzeć tutaj drogą powiatową nr 388 z Polanicy-Zdroju (13 km), oddalonej z kolei od Kłodzka o kolejnych 13 kilometrów. To naszym zdaniem najprostsza trasa.
Bazylika otwarta jest dla wiernych i dla zwiedzających codziennie od godz. 7.00 do 19.00. Od maja do końca września, w piątki, soboty i niedziele odbywają się w świątyni o godz. 21.00 apele Maryjne. Bazylika jest wtedy przepięknie iluminowana. Przy zwiedzaniu kościoła należy wziąć pod uwagę kalendarz nabożeństw w Wambierzycach:

  • Niedziele i święta: 7.30, 9.00, 11.00, 12.30 (maj wrzesień), 18.00
  • Dni powszednie: 7.00, 11.00 (maj-wrzesień dla pielgrzymów), 18.00
  • 17.30 nabożeństwa majowe, czerwcowe, październikowe, w pierwszy czwartek i piątek miesiąca
  • Główne uroczystości odpustowe odbywają się 31 maja, 15 sierpnia i 8 września

Wambierzyce. Kalwaria Wambierzycka

Śląska Jerozolima to idea, jaką wcielał w życie Daniel von Osterberg, główny inicjator i fundator dzisiejszego założenia sanktuarium maryjnego. Osterberg postanowił odtworzyć święte miejsca z Jerozolimy na terenie Wambierzyc. Tworzenie kalwarii było bardzo popularne w tych momentach historycznych, gdy pielgrzymowanie do Ziemi Świętej było niemożliwe. W Polsce pierwsza - Kalwaria Zebrzydowska - powstała już w 1602 roku. Daniel von Osterberg współtworzył Kalwarię Wambierzycką około 80 lat później. Dziś, wraz z kompleksem bazyliki, stanowi ona o wyjątkowości tego miejsca na pielgrzymkowej mapie Europy.

Kalwaria Wambierzycka jest jedną z najbardziej rozbudowanych w Polsce. Oprócz licznych kaplic, rozrzuconych po wzgórzach i w obrębie zabudowy Wambierzyc, składa się na nią kilkanaście bram miejskich, z których 7 wzorowanych jest bezpośrednio na tych z Jerozolimy. Przejście całego szlaku kalwaryjnego w Wambierzycach zajmuje podobno uduchowionym pielgrzymom nawet 4 godziny.
Droga krzyżowa na Górze Kalwarii powstała w 1732 roku, a jej stacje umieszczono pierwotnie przy kapliczkach. Obecne stacje pochodzą z końca XIX wieku.

Wambierzyce. Ruchoma szopka. Godziny otwarcia i ceny biletów

Wambierzyce. Bazylika i sanktuarium

Pierwszą szopkę postawił na Boże Narodzenie św. Franciszek z Asyżu w 1223 roku. Ruchoma szopka, którą w Wambierzycach podziwiać można w budynku u stóp bazyliki, pochodzi z końca XIX wieku, a jej autorem jest utalentowany lokalny rzemieślnik Longin Wittig. Prace nad sceną narodzin Jezusa rozpoczął w 1850, od 1882 kontynuował aktywnie jej rozbudowę, następnie latami powiększał ją wraz z synem o kolejne sceny. Z blisko 800 figurek, które podziwiać można do dzisiaj, aż 300 jest ruchomych. Ruchoma szopka w Wambierzycach wymieniana jest w niektórych źródłach, jako najstarsza tego typu konstrukcja w Europie.

Godziny otwarcia:

  • 9.00- 8.00 codziennie od maja do końca września
  • 10.00-16.00 codziennie od października do kwietnia

Ceny biletów:

  • 8 złotych bilet normalny
  • 6 złotych bilet ulgowy dla emerytów, rencistów i studentów
  • 4 złote ulgowy dla dzieci i młodzieży od 3 do 18 lat

Materiał opracowany na podstawie informacji dostępnych na stronie Sanktuarium, Wikipedii oraz artykułów publikowanych na stronie portalu klodzko.naszemiasto.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bazylika w Wambierzycach. Sanktuarium jest perłą w koronie Kotliny Kłodzkiej - Kłodzko Nasze Miasto

Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto