Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

30. Jubileuszowy Bieg Sylwestrowy w Trzebnicy

Jakub Szurkawski
Bieg Sylwestrowy jest okazją nie tylko do wspólnego świętowania mieszkańców Trzebnicy, ale również do wsparcia szlachetnego celu
Bieg Sylwestrowy jest okazją nie tylko do wspólnego świętowania mieszkańców Trzebnicy, ale również do wsparcia szlachetnego celu UMiG Trzebnica
W Trzebnicy, od 30 lat ostatni dzień roku w jest wyjątkowy. To tu, w sportowej i przyjaznej atmosferze zarówno zawodnicy, jak i kibice oraz mieszkańcy żegnają stary i witają Nowy Rok. Punktualnie o godzinie 12:00 prawie 1500 sportowców rozpoczyna wyścig ulicami miasta na 10 kilometrów. To nie tylko sportowa rywalizacja, to także radosny czas sylwestrowy. Od trzech lat największe sportowe wydarzenie Trzebnicy wzbogacone jest o wymiar charytatywny – pomogliśmy Jasiowi Szopie podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli, wsparliśmy Klinikę Transplantacji Szpiku, Onkologii i Hematologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, a w tym roku biegniemy dla 4-letniego trzebniczanina Ignasia Szlęzaka.

Jak co roku, każdy zawodnik otrzyma przez biegiem pakiet startowy, a po zakończeniu wyścigu pamiątkowy medal oraz posiłek regeneracyjny. W poszczególnych kategoriach zostaną także przyznane narody, dyplomy i statuetki. Tradycyjnie też, 30 grudnia odbędzie się bieg dzieci i młodzieży. Dystans do pokonania ulicami Trzebnicy wynosi 1 km. Dziewczęta i chłopcy zostaną podzieleni na kategorie wiekowe. Każdy otrzyma pamiątkowy medal, a zwycięzcy dyplomy i statuetki oraz nagrody. Te elementy pozostają niezmienne.

Przygotowano jednak kilka niespodzianek. 30 grudnia odbędzie się I Rodzinny Bieg Sylwestrowy, do głównego Biegu Sylwestrowego dodano nową kategorię – pary małżeńskie, odbędzie się także konkurs na najciekawsze przebranie, w jakim zawodnik weźmie udział w wyścigu, a na trasie, w dwóch najtrudniejszych miejscach biegu powstaną specjalne strefy kibica zagrzewające uczestników do walki. Zmianie ulegnie także rozgrzewka przed biegiem. W tym roku odbędzie się ona dla wszystkich zawodników tuż przed startem.

Po raz kolejny, Patronat Honorowy nad biegiem objęła Urszula Włodarczyk - nauczyciel akademicki, polska lekkoatletka, w latach 1991-2000 czołowa wieloboistka świata. Zdobywała medale na wszystkich kolejnych mistrzostwach Europy w hali i na stadionie. Trzykrotna olimpijka: w Barcelonie w 1992, w Atlancie w 1996 i w Sydney w 2000 roku, dwukrotna medalistka mistrzostw świata w hali: Toronto 1993 - srebro, Maebashi 1999 – brąz.

W 2012 roku po raz pierwszy Bieg Sylwestrowy miał partnera społecznego w postaci fundacji. Ten dodatkowy, charytatywny wymiar spotkał się z ciepłym i entuzjastycznym przyjęciem zarówno wśród uczestników, sponsorów biegu, ale również wśród kibiców i mieszkańców. Udało nam się wspólnie zebrać ponad 15 tys. złotych i tym samym przyjść z pomocą konkretnej osobie - wówczas małemu Jasiowi Szopie, podopiecznemu Fundacji Jaśka Meli „Poza Horyzonty”. W zeszłym roku wsparliśmy równie szczytny cel. Partnerem 29. Ulicznego Biegu Sylwestrowego została Fundacja ,,Na ratunek dzieciom z chorobą nowotworową”. Jej ambasadorem jest m.in. Martyna Wojciechowska, która zapraszała wszystkich do udziału w tym niezwykłym wydarzeniu. Wspólnie zebraliśmy prawie 15 tys. złotych, wspomagając ta kwotą podopiecznych fundacji czyli dzieci z chorobą nowotworową. W tym roku biegniemy dla 4-letniego trzebniczanina – Ignasia Szlęzaka, który przechodzi kosztowną rehabilitację.

- Ignacy, to nasz trzeci syn – mówi Anita Szlęzak, mama Ignacego i dodaje - Jest także wielką zagadką diagnostyczną dla medycznego świata. Ignacy rozwija się nieprawidłowo. W niemowlęctwie miał poważne problemy z wątrobą. Później doszły kolejne, w rozwoju psychoruchowym. Początkowe badanie mózgu wykazało nieodwracalne zmiany. Byliśmy załamani. Po dwóch latach ponowny rezonans udowodnił, że wszystkie zmiany związane z brakiem mieliny wycofały się! Lekarze nie mogą wyjść ze zdumienia. My również, co daje nam niezbędną siłę do dalszej rehabilitacji synka – mówi Anita Szlęzak. - W wieku 3,5 lat w końcu zaczął chodzić. Nadal ma bardzo obniżone napięcie mięśniowe, co oznacza, że jego mięśnie mają mniej siły niż u zdrowych dzieci. Nie mówi, ale wszystko rozumie. Komunikuje się z nami za pomocą gestów języka migowego. Jednak dotychczas nie znamy ostatecznej, pełnej diagnozy jego choroby. Znamy za to podejrzenie - deplecja (delecja) mitochondrialna – dodaje tato Bartłomiej Szlęzak.

Ignacemu może pomóc każdy z nas. Biegacze przekazują część opłaty wpisowej na zbiórkę funduszy na dalszą rehabilitację małego trzebniczanina. Dodatkowo, w dniu biegu na terenie Trzebnicy spotkamy wolontariuszy ze specjalnie oznakowanymi skarbonkami. Ponadto, środki finansowe można wpłacać bezpośrednio na konto lub przekazać 1% podatku.
- Trzebnicki Bieg Sylwestrowy, dzięki swojej rozpoznawalnej i wypracowanej przez lata marce, cieszy się z roku na rok coraz większą popularnością. W zeszłym roku do Trzebnicy zawitali biegacze m.in. z USA, Hiszpanii, Anglii, Niemiec, Ukrainy, Kenii czy odległego Meksyku. To, jak na 12,5 tys. miasto, naprawdę imponujący wynik! Zapraszam do udziału oraz okazania wsparcia dla małego trzebniczanina Ignasia! – Burmistrz Gminy Trzebnica Marek Długozima.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

20240417_Dawid_Wygas_Wizualizacja_stadionu_Rakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto