MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Dzień Patrona w Publicznej Szkole Podstawowej nr 4 w Radomsku. ZDJĘCIA

OPRAC.:
Małgorzata Kulka
Małgorzata Kulka
7 maja 1867 r. w Kobielach Wielkich przyszedł na świat Władysław Stanisław Reymont. Od początku istnienia PSP 4 w Radomsku, czyli od 1922 roku jest on patronem szkoły. We wtorek społeczność "Reymontówki" obchodziła szkolne święto w 157. rocznicę urodzin Reymonta.

Z okazji dnia patrona w PSP 4 w Radomsku odbył się apel z udziałem wszystkich członków społeczności szkolnej, ale nie taki tradycyjny – były to gry i zabawy przybliżające postać wielkiego pisarza. Imprezę przygotowali uczniowie kl. 5a i 5b pod kierunkiem nauczycielek Marzenny Musiał, Doroty Wędzonki, Joanny Mielczarek oraz Błażeja Badowskiego.

Na początku piątoklasiści przedstawili życiorys Reymonta w pigułce, zwracając uwagę na najważniejsze wydarzenia w życiu pisarza. Następnie uczniowie mieli okazję - dzięki animacji - spotkać się z postacią noblisty i wysłuchać jego wersji wspomnień. Obejrzeli też unikatowy film z zasobów Repozytorium Cyfrowego Filmoteki Narodowej - z 1925 r. przedstawiający W. Reymonta na dożynkach w Wierzchosławicach.

W drugiej części imprezy reprezentanci klas wzięli udział w konkursie:

  • najmłodsi z klas 1-3 mieli za zadanie w najkrótszym czasie ułożyć puzzle z portretem pisarza,
  • uczniowie z kl. 4-8 z kolei układali tytuły utworów noblisty z rozsypanki literowej.

Na zakończenie zaprezentowano dorobek literacki Władysława St. Reymonta. Na korytarzu pierwszego piętra można też poczytać ciekawostki o patronie szkoły.

Chwalimy się tak sławnym noblistą i dbamy o jego pomnik, który znajduje się niedaleko "czwórki" na skwerze u zbiegu ulic Narutowicza i Kościuszki. Dzisiaj w rocznicę urodzin Władysława St. Reymonta uczniowie z kl. 4a pod opieką wychowawcy Joanny Marczak-Burzyńskiej zapalili znicze i złożyli kwiaty pod pomnikiem patrona szkoły.

Miał być organistą, a dostał Nobla z literatury

Wokół postaci Władysława Reymonta narosło kilka stereotypów. Wielu osobom wydaje się, że skoro napisał "Chłopów", to musiał sam być takiego pochodzenia. Tymczasem jego ojciec był organistą. I w takiej też roli widział przyszłość swego syna. Ale nic z tych planów nie wyszło. Kolejnym pomysłem rodziców Reymonta było posłanie go do szkoły krawieckiej. Nawet uszył frak i zdał egzamin czeladniczy, ale kariery w zawodzie krawca nie zrobił.
Następny stereotyp wiąże się z powieścią "Ziemia obiecana". Sporo osób sądzi, że skoro akcja książki dzieje się w Łodzi, to na pewno jej autor mieszkał w tym mieście. Tymczasem noblista nigdy w nim nie żył.
Reymont chciał też zostać księdzem. Ale i z tych planów nic nie wyszło. Po nieudanej próbie zostania krawcem, przyszły pisarz postanowił spróbować swych sił w zawodzie aktora. Niestety nie bawił na wielkich scenach Warszawy, Krakowa, czy Lwowa. Występował w wędrownej trupie w małych miasteczkach: w Turku, Ozorkowie, Łęczycy.

Szczęście uśmiechnęło się do pisarza w 1924 r., kiedy to właśnie jemu przyznano Nagrodę Nobla w dziedzinie literatury. Teoretycznie Reymont miał niewielkie szanse w tym wyścigu. Miał trzech rywali. Pierwszym był Thomas Hardy, drugim Maksym Gorki, a trzecim Tomasz Mann, którego pokonanie graniczyło wręcz z cudem.
Cud jednak nastąpił: powieść "Chłopi" wygrała z "Czarodziejską górą”.

Źródło: PSP 4 w Radomsku

od 7 lat
Wideo

Polacy badają kosmos

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na radomsko.naszemiasto.pl Nasze Miasto