Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Ostrowie będą robić rezonans magnetyczny

Marek Weiss
Umowę na uruchomienie nowej pracowni podpisano w budynku starostwa
Umowę na uruchomienie nowej pracowni podpisano w budynku starostwa
Nowoczesna pracownia rezonansu magnetycznego powstaje w ostrowskim szpitalu. Dla pacjentów z miasta i okolicy skończą się uciążliwe dojazdy do Kalisza i Pleszewa

Nowa pracownia będzie się mieściła w remontowanym budynku przyszpitalnych przychodni specjalistycznych. Starostwo podpisało umowę na jej uruchomienie z firmą Cardinox.

– Ta umowa to większe możliwości lecznicze naszego szpitala, ale także korzyść finansowa. Dotąd naszych pacjentów musieliśmy wozić do ościennych pracowni, teraz zrobimy to badanie u siebie. Ponadto firma za dzierżawę płacić nam będzie ok. 300 tys. złotych rocznie, co zasili nasz budżet – mówi Dariusz Bierła, dyrektor szpitala.

Decyzję o usytuowaniu rezonansu w ostrowskiej przychodni poprzedziły specjalistyczne badania wykonane przez techników. Ostatnie z pomiarów przeprowadzono tuż przed podpisaniem umowy. Potwierdziły one zachowanie wszystkich parametrów.

– W momencie, gdy spełnione są wszystkie warunki techniczne, powstanie takiej pracowni to inwestycja stosunkowo prosta, choć nie jest tania. Mówimy o diagnostyce na najwyższym poziomie, dlatego koszt sprzętu to znaczna pozycja w całym bilansie. Sporo kosztuje także przystosowanie pomieszczeń. Zgodnie z umową mamy sześć miesięcy na zakończenie budowy. Myślę jednak, że pierwszych pacjentów będziemy mogli przyjąć nawet wcześniej - zapowiada Robert Garbacz, prezes zarządu firmy Cardinox.

Obecnie w regionie pracownie rezonansu istnieją w Kaliszu i Pleszewie. Jednak obsługują one kilkusettysięczną populację i dostęp do tych usług jest ograniczony. W pierwszej kolejności z ostrowskiego rezonansu korzystać będą pacjenci szpitala, ale przedstawiciele spółki liczą, że trafiać tu będą pacjenci z powiatów południowej i zachodniej części Wielkopolski.

– Kępno, Ostrzeszów i Krotoszyn to nasi naturalni partnerzy. Do naszej pracowni z tych rejonów będzie najbliżej, a myślę, że przy bardzo dobrym sprzęcie, jaki chcemy zainstalować i w czasach liczenia kosztów, trafiać będzie do nas bardzo dużo pacjentów z tych rejonów. Przyjazd do nas będzie się bardziej opłacał – uważa Robert Krawczyk ze spółki Cardinox.

Badanie rezonansowe w zależności od szczegółowości trwa od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Z powodzeniem wykorzystywane jest w ortopedii, np. do szczegółowego prześwietlania stawów, ale także stosowane jest w badaniach bardziej skomplikowanych, np. oceny centralnego układu nerwowego. Dziennie z oferty będzie mogło skorzystać kilkadziesiąt osób. Dzięki niej diagnostyka obrazowa będzie na poziomie dorównującym szpitalom specjalistycznym i wojewódzkim.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na ostrow.naszemiasto.pl Nasze Miasto