18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prezentacja Golgoty Jasnogórskiej w Zawoni

Anna Koch
Przygotowania scenografii „Golgoty Jasnogórskiej”
Przygotowania scenografii „Golgoty Jasnogórskiej”
Nie minął jeszcze rok od chwili, gdy w Zawoni rozpoczęto realizację ambitnego projektu przekształcenia opuszczonego i powoli niszczejącego, zabytkowego kościoła poewangelickiego w nowoczesny, subregionalny ośrodek kultury, a już organizuje się tu wydarzenia artystyczne najwyższej rangi. W najbliższą sobotę i w niedzielę (12-13.04) zapraszamy na dwa koncerty pasyjne, w trakcie których orkiestra uczniów i pedagogów szkoły muzycznej z Krakowa wykona utwory Pergolesiego, Vivaldiego, Bairda, Góreckiego i Kilara.

Koncerty te będą jednak jedynie tłem dla pokazania w formie sztandarów kopii znakomitego dzieła Jerzego Dudy-Gracza "Golgota Jasnogórska" ze Zbiorów Sztuki Wotywnej Częstochowskiego Klasztoru. Dzieło Dudy-Gracza powstało w latach 1999-2001 i podarowane zostało narodowemu sanktuarium jako wotum.

"Golgotę" tworzy cykl 18 dużych obrazów tablicowych, przedstawiających 14 stacji Drogi Krzyżowej oraz zmartwychwstanie Jezusa, spotkanie z niewiernym Tomaszem, rozesłanie Apostołów i wniebowstąpienie. Całość i poszczególne obrazy robią duże wrażenie, m.in. z powodu tła na jakim zobaczyć tu można Historię Męki Pańskiej.

Golgota Jerzego Dudy-Gracza dzieje się we współczesnej Polsce. Owe tła to nasza polska historyczna tradycja i nasza polska współczesność - z osobami i grupami osób łatwo rozpoznawalnymi, ze znakami i symbolami utrwalonymi w zbiorowej świadomości. Wzorem dawnych malarzy Duda-Gracz przedstawił na obrazie także siebie - w postaci Szymona z Cyreny, na rozkaz żołnierzy rzymskich pomagającego dźwigać krzyż Chrystusowi. Cierpiącego Chrystusa otacza j tłum. A w tłumie - my i oni, postacie z przeszłości, nasi święci i bohaterowie narodowi, wierni wyznawcy i przypadkowi gapie, Jan Paweł II i dziewczynka w skromnej komunijnej sukience, obraz Matki Boskiej Częstochowskiej i druty, jakby z obozu koncentracyjnego.
Wszystkie postacie stoją jednak z boku; Chrystus pozostaje w tym tłumie sam. Pozostaje sam w swoim cierpieniu.
W prezentacji Golgoty Jasnogórskiej w Zawoni organizatorzy nawiązują do Dudy-Gracza. Tu orkiestra i soliści umieszczeniu są bezpośrednio pod krzyżem. Słuchaczy z każdej strony otaczają obrazy artysty. W Zawoni będziemy jakby bezpośrednimi świadkami tamtego ukrzyżowania. Dodatkowego symbolu nabiera fakt, że sceny Męki Pańskiej opatrzone są modlitwami błogosławionego księdza Gerharda Hirschfeldera, kapłana z Ziemi Kłodzkiej zamęczonego przez hitlerowców w KL Dachau w 1942 roku.

Golgota Jasnogórska w Zawoni pokazywana jest w X rocznicę śmierci artysty. Autorem i wykonawcą monumentalnej scenografii jest Konrad Laprus.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na trzebnica.naszemiasto.pl Nasze Miasto